Várhatóan szeptemberben nyújtja be az Országgyűléshez az Igazságügyi Minisztérium a második adósmentő törvényt – írja az Mno.hu. A jogszabály azt határozza majd meg, miképpen kerülnek vissza a hitelfelvevőkhöz azok az összegek, amelyeket korábban alap nélkül számítottak fel a bankok. A paragrafusok az elszámolás miatt kipattanó esetleges jogvitákat is keretek közé terelik, a nézeteltéréseket a tervek szerint gyors eljárásban tisztázhatják majd.
Már szövegezi a szakminisztérium a második devizajogszabályt – tudta meg a Magyar Nemzet. Az új törvény azt határozza majd meg, pontosan hogyan, miként számoljon el a bank az ügyféllel. A részletekről az igazságügyi tárca sajtóosztálya érdeklődésükre közölte: a paragrafusok kimunkálásához már azt követően hozzáláttak, hogy az Országgyűlés július 4-én elfogadta az első adósmentő törvényt. Az akkori rendelkezések a Kúria jogegységi határozatának egyes pontjait iktatták a jogrendbe, kimondva például azt, hogy az árfolyamrés alkalmazása semmis.
Azt pedig a bankoknak kell a bíróság előtt igazolniuk, hogy a korábbi egyoldalú kamatemeléseik tisztességesek voltak. Az első adósmentő törvény ezek mellett rendelkezett a perek és a végrehajtási eljárások felfüggesztéséről, megakasztásáról is. – Utóbbi szabályok garantálhatják, hogy a bankok azokban az ügyekben is elszámoljanak adósaikkal, amelyek kapcsán korábban jogvita bontakozott ki, jogi eljárás indult meg – közölték az igazságügyi tárcánál. Hozzátették: a devizahitelek rendezése és a korrekt, jogszabálynak megfelelő pénzügyi viszonyok kialakítása csak így oldható meg rövid idő alatt.