Hirdetés

Az önkormányzat által nemrég kialakított 6 új oltóponton gond nélkül, sikeresen zajlott az oltás március 11-én és 12-én, a három városi rendelőintézetben összesen 600 ember kapta meg az AstraZeneca vakcináját. Az oltási folyamatot lebonyolító Egyesített Egészségügyi Intézmények főigazgatóját és az önkormányzat egészségügyi referensét, valamint két beoltott idős pécsit kérdeztük tapasztalataikról.

Múlt héten számoltunk be arról, hogy megkezdték működésüket az önkormányzat járóbeteg-ellátást végző Egyesített Egészségügyi Intézmények által kialakított új oltópontok. A Veress Endre utcai, a Lánc utcai, valamint a Csontváry utcai rendelőintézetekben létrehozott 2-2-2 oltóhelyen március 11-én és március 12-én összesen 600 – oltóhelyenként 200 – többnyire 60 év feletti pécsi kaphatta meg az AstraZeneca vakcináját. Ez a 600 fő előre láthatóan a második oltását is ezeken az önkormányzati oltópontokon kaphatja meg. Az oltási napokon az oltópontok környékének rendjét a rendőrség, a közterület-felügyelet és a polgárőrség felügyelte, de besegített a Magyar Vöröskereszt is, a Biokom pedig a rendelőintézetek oltóponti bejáratához kültéri padokat helyezett ki a várakozók számára.

A Veress Endre utcai oltópont, március 11-én

Az oltóhelyek első két napjának tapasztalatairól az önkormányzat egészségügyi referense, Cserfainé dr. Kovács Ágnes lapunknak elmondta, hogy az oltópontokon gond nélkül, sikeresen zajlott az oltás, amiben nagy szerepe volt az önkormányzat és a pécsi háziorvosok szervezésének is.

Mint mondta, az oltópontra hívott pécsiek időben érkeztek, nem volt tumultus, nem volt hosszú várakozás.

Ez betudható annak is – folytatta – hogy az oltópontok kialakítása és az oltás megkezdése előtt igyekeztek minden lehetséges helyzetre előre felkészülni, többek között más városok hasonló oltópontjainak tapasztalatait is figyelembe vették a szervezés során. Cserfainé dr. Kovács Ágnes kiemelte: felhívta azokat a háziorvosokat, akiknek a betegeit a két nap során beoltották, az orvosokhoz pedig kizárólag pozitív visszajelzések érkeztek tőlük az oltópontoknál tapasztaltak, valamint az oltás folyamata kapcsán.

Cserfainé Dr. Kovács Ágnes: „Örülök, hogy ez a városi összefogás ilyen hatékony volt”

-Az oltási folyamat lebonyolításában az önkormányzat cégei és szervezetei nagy segítséget adtak. A közterület-felügyelet és a polgárőrség az oltópontok előtt támogatták, irányították a várakozókat, míg a rendelőintézetekben a Magyar Vöröskereszt munkatársai segítették az oltás gördülékenységét, ők kísérték át az oltás után az embereket a megfigyelő-helyiségekbe, valamint az adminisztrációs munka lebonyolításában is nagy szerepet vállaltak. A kertvárosi helyszínen, a Csontváry utcában a katasztrófavédelem pedig felállított egy sátrat is az oltóhely előtt, hogy az aznapi szakadó esőben ne ázzanak meg az oltásra várók. Örülök, hogy ez a városi összefogás ilyen hatékony volt – mondta az egészségügyi referens. Hozzátette, hogy az oltásokkal párhuzamosan az intézményekben fennakadás nélkül folytak a szakrendelések, az oltásban résztvevő orvosok betegeit kollégáik vették át.

A fentiekhez Szentivánszkiné Dr. Örkényi Anna, az oltási folyamatot lebonyolító Egyesített Egészségügyi Intézmények főigazgatója hozzátette, hogy az egyes oltópontok előtt nem vártak egyidőben ötnél többen a két nap során, a várakozók pedig nyugodtan kezelték a helyzetet, nem volt elégedetlenség, fennakadás.

Dr. Örkényi Anna: „A várakozók pedig nyugodtan kezelték a helyzetet”

A részletekre térve a főigazgató elmondta, hogy március 11-én a Veress Endre utcai rendelőintézetbe behívott 200 emberből 200 meg is jelent, és ugyanilyen jó eredménnyel történt meg az oltás március 12-én a másik két oltóponton, a Lánc utcai és a Csontváry utcai rendelőintézetekben is. Ehhez hozzá kell tenni – folytatta Dr. Örkényi Anna – hogy az első listáról behívott 600 főből körülbelül 10-12 fő nem jelent meg, ez pedig önmagában is kifejezetten jó eredménynek számít, a hiányzókat ugyanakkor természetesen pótolni tudták másokkal, egy második – a megyei kormányhivatal által összeállított – tartaléklistáról.

Kérdésünkre a főigazgató elmondta, hogy egyelőre még nem tudják, hogy mikor kerül sor a következő oltásokra az önkormányzati rendelőintézetekben működő oltópontokon. Mint mondta, a kormányhivatal információira és persze a felhasználandó vakcinákra várnak. Amint tudott lesz, hogy mikor, milyen és mennyi vakcinával olthatnak – ez nagyjából az oltás beadásának időpontja előtt egy-másfél nappal történik meg – a kormányhivatal egyből megkezdi a beoltandók beosztását és értesítését. Ezeknek az információknak a birtokában tud felkészülni az oltásra az önkormányzat és az EEI is – mondta végül Dr. Örkényi Anna.

„Nagyon ügyesen megszervezték”

Az önkormányzati oltópontoknál tapasztaltak kapcsán két pécsi nyugdíjassal is beszéltünk, mindkettőjük március 12-én kapta meg a vakcinát a kertvárosi rendelőintézetben. Uszléber Györgyné és Borsos István beszámolói következnek.

Uszléber Györgyné:

„A Csontváry-rendelőben nagyon gördülékenyen, tökéletesen zajlott az oltás, nagyon ügyesen megszervezték, profik voltak az orvosok és a személyzet is. Az odaérkezéstől számítva fél óra alatt megvolt az egész. A sorban meglepően türelmesek voltak az emberek, de azért akadtak kötözködők, akik szerint a várakozók között nem mindig volt meg a másfél méteres védőtávolság, velük nem foglalkoztam, mert gyorsan ment az egész, nyűgös ember meg mindenhol van. Azt viszont nem értem, hogy mi a jó túrónak kell ez a sok adminisztráció. Egy kitöltött ívvel megyünk oda, de ott is ki kell tölteni egy papírt, ráadásul ugyanazokkal az adatokkal, meg még a kis hölgyek is adminisztrálnak valamit. Ha egy idős ember szemüveg nélkül megy oda, nem biztos, hogy könnyen megoldja a feladatot [nevet]. Szerencsére azért segítenek ám mindenben. Kicsit ezt a részt időpocsékolásnak érzem, de ezt leszámítva minden jól ment. Egyébként féltem kicsit az AstraZeneca-vakcinától, mert a médiából csak az árad, hogy veszélyes, ezért majdnem vissza is mondtam, de lebeszéltek róla. Egyelőre nincs semmi panaszom, csak a vérnyomásom volt rövid ideig magas nemrég, de ezt nem fognám az oltásra, mert lehet, hogy csak az időjárás változását érzem meg így [nevet].

Az uránvárosi rendelő oltópontjánál is 200 pécsi kapta meg a vakcinát

Borsos István:

„Délután negyed 6-ra volt időpontom, mikor odaértem, csak ketten álltak előttem, nagyon gyorsan sorra is kerültem. Emelem kalapom a szervezés előtt, tökéletesen ment az egész. Az ember csak kitölti a lapokat, és már oltják is. Nem volt gond az adminisztrációval, hiszen csak kérdésekre kell válaszolni. Fél óra alatt vége, és ebben benne van az is, hogy negyed órát kell várni, amíg megfigyelnek az orvosok, hogy nincs-e valami baj az oltás után. Ahogy néztem, senkinek nem kellett várnia, nem volt se tömeg, se tumultus.”

Hirdetés