Idén is a hagyományos helyszíneken, Orfűn és Sikondán szervezte meg a mentőakciókat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Orfűn már a szokatlanul enyhe februárban kihelyezték a terelőhálókat a forgalmas utak mentén, ám a beköszöntő tartós éjszakai fagyok miatt az érdemi munkára csak március közepe után került sor.
Mint írja lapunkhoz eljuttatott hírlevelében az MME, Orfűn 1414 békát, túlnyomó többségében barna varangyot gyűjtöttek össze a szakemberek, de sajnos 22 százalékkal kevesebben vannak a tavalyinál.
[su_quote]Ennek egyik oka a késői kitavaszodás lehet, a korán, már február közepén felébredő varangyok könnyen megfagyhattak a későbbi hideg éjszakákon…[/su_quote]
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság koordinálásával a sikondai tavaknál 533 békát mentettek (24 százaléka erdei béka volt), ami viszont lényegesen több az egy évvel korábbi „adagnál”, bár az összehasonlítást torzíthatja, hogy tavaly a kijárási tilalom miatt este 8 óra után nem járőröztek a természetvédők, ezért a később érkező békákat már nem számolták meg.
A növekedés örömteli, de így is nagyon kevés a breki.
1995 óta eddig 104.022 példányt mentett a természetvédelmi egyesület. A helyi állományok nagysága mindezek ellenére nagyon lecsökkent, de reméljük, ez változni fog.
Korábbi években itt írtunk a békamentésekről és az eredményekről:
https://www.pecsma.hu/zoldzona/emlekeztek-mikor-meg-tobb-szazan-mentettek-sikondan-a-bekakat-sajnos-erre-mar-nincs-szukseg/
https://www.pecsma.hu/zoldzona/ha-marcius-akkor-bekamentes/
https://www.pecsma.hu/top/nem-csokolgatjak-hanem-megmentik-oket/