A hátrányos helyzetű, köztük roma fiatalok esélyteremtését célzó Útravaló-Macika ösztöndíjprogramra a kormányzat a következő tanévben több mint kétmilliárd forintot biztosít – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma felzárkózásért felelős államtitkára keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Kovács Zoltán arról beszélt, az ösztöndíjrendszer a fiatalokat az általános iskola 7-8. osztályától egészen a felsőoktatásig kíséri, a programban részt vevő mintegy 17 ezer diákot pedig ez idő alatt pedagógus mentorok segítik.
Közölte azt is, szeptembertől az ösztöndíjak összege emelkedik, a fiatalok tanulmányi eredményétől függően akár 14-15 ezer forint is lehet havonta. A középiskolai és érettségi pályázatok leadásának a határideje július vége, míg a felsőoktatásba való bejutást segítő pályázat a nyáron jelenik meg a www.emet.gov.hu oldalon.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a mostani Útravaló ösztöndíjprogram a 2005-ben indult „Macika” néven ismertté vált ösztöndíjrendszer folytatása, illetve annak megújítása. A korábbi elnevezés a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány rövidítése; a 2011 januárjában megszüntetett szervezet fő feladatát, a romaösztöndíj-program működtetését a Wekerle Sándor Alapkezelő vette át.
Kovács Zoltán azt mondta, az Útravaló program a felzárkózáspolitika fontos elemévé vált, és eredményességét jelzi az is, hogy a legutóbbi OECD-jelentésben pozitívumként említették meg.
Arról beszélt, az ösztöndíjrendszer a tehetséges és hátrányos helyzetű fiatalok számára kínál kitörési lehetőséget, és a program szervesen kapcsolódik a többi felzárkózáspolitikai eszközhöz is, például a Gyerekesély-projektekhez.
Közölte, a rendszer „minőségi alapon” működik, ez azt jelenti, hogy azok maradhatnak benne, akiknek a tanulmányi eredménye nem romlik, illetve javul.
Az Útravaló ösztöndíjprogramnak több alprogramja van; ezek között egy a középiskolába jutást, egy másik az érettségi megszerzését, egy harmadik pedig a felsőoktatásba való bejutást segíti, a havi támogatás összege pedig – iskolától és tanulmányi eredménytől függően – 5 és 15 ezer forint között változik.
Kovács Zoltán emlékeztetett arra is, hogy az Útravaló programhoz kapcsolódóan – de nem annak részeként – mutatták be június közepén Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárral a hátrányos helyzetű fiatalok szakmaválasztását segítő ösztöndíjprogramot is, melyre a következő két évben ötmilliárd forintot fordítanak.
A felzárkózásért felelős államtitkár kitért arra, hogy az Országos Roma Önkormányzattal kötött megállapodás szellemében célul tűzték ki, hogy az ösztöndíjak lehető legnagyobb része érjen el a hátrányos helyzetű fiatalokon belül a romákhoz.
Elmondta, az önbevalláson alapuló adatok szerint idén a rendszerbe belépők több mint 60 százaléka roma származású. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy egy tavalyi ombudsmani állásfoglalás alapján lehetőség van arra, hogy a roma gyerekek önként nyilatkozatot tegyenek a származásukról.