A pécsi büntetés-végrehajtási intézetben szervezett foglalkozások segítik a fiatalkorú fogvatartottak fejlődését, speciális jogaikat kis létszámú intézetben, egy-három fős zárkákban megfelelően lehet biztosítani – állapította meg Szabó Máté ombudsman helyszíni vizsgálata, ugyanakkor kifogásolta, hogy a börtönben csak egy pszichológust alkalmaznak és a fiatalkorú fogvatartottaknak engedélyezik a dohányzást.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében kifejtette: az ombudsman üdvözölte, hogy az intézetben a Pécsi Tudományegyetem Szociális Munka és Szociálpolitika Tanszékének hallgatói foglalkoznak a fogvatartottakkal a szabadulásukat megelőző négy-hat hónapban, és „az erkölcsi útmutatás mellett megtanítják őket a kinti életük megtervezésére”, segítenek eligazodni a hivatali ügyintézésben.
Munkájukat pártfogó is segíti, a szabadulás után pedig figyelemmel kísérik a fiatalok sorsának alakulását, szükség esetén segítséget nyújtanak nekik.
Kiemelték, egy zárt közösségben fokozottan jelentkeznek pszichés problémák, betegségek, amelyek kezelése gyakran hosszabb időt vesz igénybe. A biztos megállapította, hogy a felnőtt és a fiatalkorú fogvatartottak rendszeres ellátásához nem elengedő a pécsi intézetben alkalmazott egyetlen pszichológus, akihez a személyi állomány tagjai is fordulhatnak. A szakemberhiány közvetlenül veszélyezteti a fogvatartottak lelki egészséghez való jogát.
Arra is kitértek, hogy a fiatalkorú fogvatartottak többsége dohányzik az intézetben. Az alapvető jogok biztosa rámutatott, a büntetés-végrehajtás szervezete sem hagyhatja figyelmen kívül a dohányzás visszaszorítását szolgáló változásokat, tilalmakat. A büntetés-végrehajtás eddig eltűrte a fiatalkorúak dohányzását, de ezt fel kell váltania az egészségtudatos nevelésnek, a fiatalkorúakat az egészséges életmód követésére kell ösztönözni – írták.
Az ombudsman korábban, a tököli intézet vizsgálatakor már megállapította, hogy a fiatalkorúak büntetés-végrehajtási intézetében a dohányzó fogvatartottak közös zárkában való elhelyezése, a fiatalkorú fogvatartottak dohányzásának engedélyezése szemben áll a jogbiztonság követelményével, a gyermek védelméhez, valamint az egészséghez való jogával – idézték fel.
Szabó Máté felkérte a büntetés-végrehajtás országos parancsnokát, vizsgáltassa meg a Baranya Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben a pszichológusi státusok emelésének és a szükséges anyagi fedezet előteremtésének lehetőségét. A közigazgatási és igazságügyi minisztert és a belügyminisztert pedig arra kérte, mielőbb tisztázzák, miként kellene alakítani a jogi környezetet, hogy a fiatalkorúak büntetés-végrehajtási intézeteiben érvényt lehessen szerezni a dohányzás tilalmának.