Folyamatosan csökken a kereskedelmi forgalomba kerülő magyar borok élelmiszer-biztonsági kockázata ugyanúgy, ahogyan a külföldi boroké is, a NÉBIH a külföldről érkező borimportot is fokozottan ellenőrzi – írja a Piac és Profit.
Márciustól új Ptk! ismerje meg, és éljen az új üzleti szabályozás adta lehetőségekkel! A február 11-i budapesti konferencián felkészült előadók tájékoztatják és válaszolnak kérdéseire.
Az elmúlt időszakban az intézménnyel közösen több, borágazatot érintő intézkedést hajtottak végre, amely kedvező helyzetet teremtett a bortermelők számára. Jelentősen csökkent a bortermelők kiadása, a borászati üzem engedélyezési díjmentessé tételével, amely könnyítés az illegális borelőállítás mértékét is csökkentette – olvasható a Hamisítás Elleni Testület (HENT) oldalán.
A borászok kérésére a forgalomba hozatali eljárásban engedélyezendő tétel mennyiségével arányos vizsgálati díj került bevezetésre, amely lényeges kiadáscsökkentést jelent a „kis” borászatoknak. Az intézkedés jelentősen növelte a legálisan forgalomba kerülő bortételek számát és csökkent ezáltal a kereskedelmi forgalomba kerülő borok élelmiszerbiztonsági kockázata – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
Mészáros Kálmán, az intézmény igazgatója tájékoztatta a minisztert, hogy a külföldről érkező borimport fokozott ellenőrzése révén csökkent a hazánkban forgalomba kerülő külföldi borok élelmiszerbiztonsági kockázata. Ebben a témakörben 2013. évben 1052 ellenőrzés történt. Elmondta, hogy az ellenőrzések során a felügyelők 2675 db hivatalos mintát vettek. A laboratórium vizsgálati eredménye alapján az ellenőrzési minták közül 438 bortételnél állapítottak meg kifogást, melyek jobbára kisebb jelölési és minőségi hibákból adódtak. Ez az előző évhez képest 2% csökkenést mutat. A hamisított termékek száma viszont drasztikusan csökkenést mutat.