7 C
Pécs
péntek, január 24, 2025
KezdőlapHírzónaKevesebb az álláskereső

Kevesebb az álláskereső

Áprilisban 413 700 álláskeresőt tartottak nyilván Magyarországon, így márciushoz képest 4,1, az előző év azonos hónapjához képest pedig 25 százalékkal esett vissza a regisztrált álláskeresők száma – derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján közzétett legfrissebb munkaerő-piaci statisztikából.

Áprilisban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 9,4 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 6 százalékon állt.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma 2014 első negyedévében csaknem 370 ezer volt, amely 8,3 százalékos munkanélküliségi rátának felelt meg, így a munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 3,5 százalékponttal volt kevesebb.

Az idei év negyedik hónapjában 52 800 pályakezdő szerepelt a nyilvántartásban regisztrált álláskeresőként, arányuk az összes álláskereső között 12,8 százalékot tett ki. A pályakezdők létszámának az előző év azonos hónapjához viszonyított mérséklődése tovább folytatódott: 19,6 százalékkal csökkent egy év alatt. A legtöbb pályakezdő fiatalt Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben tartották nyilván.

A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz és az előző év áprilisához képest is. A 119 300 tartós állás nélküli az összes álláskereső 28,8 százalékát tette ki áprilisban.

A foglalkoztatók áprilisban összesen 44 300 üres álláshelyet jelentettek be, és az újonnan bejelentett állások 59,8 százalékához igényeltek a foglalkoztatók támogatást. A legtöbb új munkaerőigény Budapestre és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe koncentrálódott, ezeken a területeken jelentették be az állások egynegyedét.

Összességében 2014 áprilisában 110 100 álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 66 ezer maradt betöltetlen. Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 26 500 volt, amelynek 82,1 százaléka a közfoglalkoztatás valamely eszközét takarja. Az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma 17 800 volt, amely egy év alatt közel másfélszeresére emelkedett.

A legnagyobb munkaerő-kereslettel Budapest rendelkezett, de 1000 fő feletti volt a támogatás nélkül betölthető álláshelyek száma Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében is. Áprilisban a nem támogatott állások elsősorban az egyéb szolgáltatási és szállítási, mechanikaigép-összeszerelő, egyszerű ipari és bolti eladó foglalkozásokra vonatkoztak.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő