-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaBelföldKiderült, hogy melyik vakcinák hatása a legkevésbé tartós

Kiderült, hogy melyik vakcinák hatása a legkevésbé tartós

Egy magyar kutatócsoport nyilvánosságra hozta tanulmányát, amely azt vizsgálta, a Magyarországon használt koronavírus elleni vakcinák hatékonysága hogyan csökken az idő múlásával. Az eredmény: a kínai és az orosz vakcina mellett az Astra Zeneca a legkevésbé tartós, a Moderna és a Pfizer hatása viszont jóval több ideig tart.

A Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai Elemző Munkacsoport hat tagja által jegyzett, részletes adatokkal alátámasztott tanulmányáról a Telex számolt be. A szakmai írás több fotnos állítást is megfogalmazott. Ilyen például az, hogy eleinte mind a hat, Magyarországon elérhető vakcina magas színtű védelmet biztosított az összes korosztályban. Az egyedüli kivétel a kínai Sinopharm oltóanyaga, amely a többi szerhez képest az idősek körében valamivel alacsonyabb fokú védelmet adott már a beadás után is.

Azt is megállapították, hogy a védelem csökkenése minden korosztályban megfigyelhető volt, a leginkább azonban – meglepő módon – a fiatalok körében. Az is beigazolódott, hogy a csökkenést a harmadik, emlékeztető oltás visszafordította.

A tanulmány legérdekesbb része, amelyben arról számolnak be, hogy az egyes vakcinák hatékonysága milyen mértékben csökkent. Az adatokból pedig kiderül, hogy a három legrosszabbul teljesítő szérum a kínai Sinopharm, az orosz Szputnyik V és az Astra Zeneca. A két mRns alapú oltás, a Moderna és a Pfizer hatékonysága ezekhez képest sokkal kisebb mértékben csökkent.

A magyarországi vakcinahatékonyság időbeli alakulása, korcsoportok és vakcinatípusok szerinti bontásban, a 2021-es év 20. és 52. hete között. A függőleges fekete vonalak a 33. hetet jelölik. A rövidítések által jelölt vakcinák fentről lefelé: AstraZeneca, Sinopharm, Pfizer–BioNTech, Moderna, Szputnyik V – Forrás: Oroszi et al., 2022

A tanulmány során az úgynevezett screening módszert alkalmazták. Ennek az a lényege, hogy a teljes lakosság átoltottságát összehasonlították azzal, hogy az igazolt fertőzöttek milyen arányban voltak beoltva. Így csupán az általános átoltottsági számokra és a diagnosztizált fertőzötek adataira van szükség, azokéra nem, akik nem fertőződtek meg – írja a Telex.

A tudományos vizsgálat a teljes 2021-es évre kiterjedt, egészen idén január 24-ig.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő