A Népszabadság szerint riadalmat okozott a rektorok körében a Miniszterelnökséget vezető miniszter ötlete, amely szerint le kellene választani a nagy tudományegyetemekről az orvosi karokat. Pécsen már korábban is voltak olyan hangok, érdemes lenne leválasztani az orvosi kart a PTE-ről.
Az ötlet nem új keletű, miután már évekkel ezelőtt is szóba került, hogy a PTE megaintézménye alá a 2000-es években bekerült orvostudományi kart ismét önállóvá kellene tenni. Ez az elképzelés abból táplálkozik, hogy egyrészt mára már hatalmasra duzzadt a kar, így minden feltétel adott lenne az önállóságához, másrészt pedig a külföldi hallgatókból származó bevételen sem kellene osztozniuk más egységekkel az egyetemen belül.
Ezúttal Lázár János miniszter fogalmazott úgy a Magyar Hírlapnak, hogy „a világszínvonalú hazai orvosképzés vonzza a külföldi hallgatókat, ebben hatalmas gazdasági lehetőségek is rejlenek, az intézmények önállósága pedig fontos lenne a kórházak szakember-utánpótlása szempontjából”.
Miseta Attila, a PTE ÁOK dékánja már 2013-ban is azt mondta, hogy nagyobb megrázkódtatást nem bír el a rendszer, csak óvatos átszervezésről lehet szó, de szerinte nagyobb döntési jogosítványt és azzal párhuzamosan nagyobb felelősséget kellene adni az orvosi kar kezébe.
A Nol szerint a rektorok viszont attól tartanak, hogy az uniós forrásokból finanszírozott, folyamatban lévő nagyberuházások sorsa válhat bizonytalanná, sőt akár pénzt is kellene visszafizetni az EU-nak, Pécsen ilyen például a 400 ágyas klinika most futó 13 milliárdos fejlesztése.