Egy kicsit újra megváltozik Magyarországon a karanténélet, a március 27-én bejelentett országos kijárási korlátozás kormányrendelete ugyanis kimondja: két héten keresztül csak a 65 évesek vagy az annál idősebbek mehetnek boltokba, patikákba, piacokra reggel 9-től 12 óráig.
Mint azt most már valószínűleg mindenkit tudja, a kormány március 28-tól április 11-ig kijárási korlátozást vezet be Magyarország egész területére.
Az egyik legfontosabb tudnivaló az a döntéssel kapcsolatban, hogy a kijárási korlátozás az nem egyenlő a kijárási tilalommal. Lakhelyünket a korlátozás szerint két héten keresztül csak a munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából hagyhatjuk el. Mindezt azt jelenti, hogy boltba, gyógyszertárba, orvoshoz, munkába továbbra is lehet járni.
A rendelet másik fontos és a járványveszély kihirdetése óta beállt „mindennapi életünket” talán leginkább megváltoztató pontja nagyban kapcsolódik a fentiekhez. Ez a következő:
Az idős, 65 év feletti emberek csak 9 és 12 óra között látogathatják az élelmiszerüzleteket, gyógyszertárakat, drogériákat és piacokat, ebben az időszakban mások viszont nem.
Tehát, aki nem tartozik ebbe a korcsoportba, az a szükséges bevásárlást reggel 9-ig és 12 óra után intézheti el.
A célja ennek az intézkedésnek az, hogy az időseket szétválasszák a fiatalabb, lehetséges vírushordozóktól.
Tény, hogy ez egy elég ésszerű megoldás lehet az idősek védelmében és a vírus továbbterjedésének lassítására, azzal ugyanakkor érdemes számolni, hogy így három óra kiesik a 65 évesnél fiatalabb korosztály napi bevásárlásra és ügyintézésre szánt idejéből, tehát délután akár egyszerre a megszokottnál több ember is megindulhat a boltok, patikák, piacok irányába (az viszont, hogy „tömeg” lehet ezekben az időszakokban, enyhe túlzás jelen állapotban).
Az, hogy a kijárási korlátozás mennyire lesz sikeres, hasznos, hatékony, csak és kizárólag az emberek szabálykövető magatartásán fog múlni.
A rendelet további részletei itt olvashatók.