Egy szeptember elsejétől hatályba lépő törvény szerint az összes magyarországi köznevelési intézményben és nyilvános könyvtárban szűrőprogramokkal kell biztosítani, hogy a kiskorú internet-használók ne találkozzanak olyan netes tartalommal, mely káros lehet a lelki és értelmi fejlődésükre. A rendelkezés összesen több mint hatezer intézményt érint, köztük sok pécsi iskolát is.
Uzsalyné Dr. Pécsi Rita, a Megyervárosi Iskolaközpont vezetője lapunknak elmondta, hogy egyetértenek az új rendelkezés elveivel, ugyanis megfigyelése szerint az iskolákban ma már elkerülhetetlen, hogy a diákok az okostelefonjaikról interneteznek az órákon – és ki tudja, hogy milyen oldalakat nézegetnek?
Az Iskolaközpont vezetője elmondta, hogy tartalomszűrőket az iskolákban eddig is használtak , ugyanakkor ezek a programok nem biztos, hogy megfelelnek a törvényben foglaltaknak, mivel a szűrés ezekkel a szoftverekkel vagy nem teljes körű, vagy annyira leterheli az iskolai számítógépes hálózatokat, hogy az használhatatlanná válik.
Az iskolavezető szerint a tantestület egyöntetűen a rendelet mellett van, azt ugyanakkor hozzátette, hogy a törvény bizonytalanságban hagyja az érintetteket abban a tekintetben, hogy milyen informatikai módszerrel milyen tartalmakat kell kiszűrniük.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=cMTPDiig_-I” width=”640″]
Az intézményvezető elmondta, hogy tisztában van azzal , hogy a szex- és az agressziótartalmak mellett, az olyan közösségi oldalakat is hatékonyabban kell szűrni, mint a Facebook, az Instagram, a Twitter, vagy a YouTube. Mindemellett érdemes azt is megfontolni – tette hozzá –, hogy a drogokkal, a dohányzással, a rasszizmussal kapcsolatos tartalmak, vagy akár a szerencsejátékkal foglalkozó weboldalak elérhetőségét is blokkolni lehessen valahogy. Az viszont számára rejtély, hogy mindezt miként lehetett volna a szeptember elsejei határidőre megoldani.
Az iskolavezető szerint egy további komoly probléma a rendelettel az, hogy a szűrőprogramok hirtelen megkövetelt bevezetése jelentős anyagi terhet jelenthet az intézmények számára, hisz ezek a programok több ezer forintba kerülnek, ráadásul nem is mindegyik profi szűrő-szoftvert tudják futtatni az iskolákban, mivel azokhoz fejlettebb géppark és hálózat szükségeltetne.