Pécsett is megtekinthető lesz a Föld mellett sosem látott közelségben elhaladó kisbolygó. A harkányi útra szervezett péntek esti megfigyelés sok érdekességet tartogathat mind a csillagászoknak, mind az érdeklődőknek.
Baranyában is látható lesz a bolygónk mellett elhaladó, nagyjából 50 méter átmérőjű égitest. Akiket érdekel az asztronómia, vagy csak valami különlegeset szeretnének látni, mindenképpen érdemes lesz február 15-én este fél 9 körül az égboltot kémlelnünk.
Ritka látványban lehet ugyanis részünk, hiszen rekord közelségben száguld majd el az égitest. Ha szabad szemmel nem is, kisebb távcsővel érzékelhetővé válik a nem éppen fülbemászó névvel rendelkező 2012 DA14 nevű aszteroida.
Az égitest egyébként számtalan kuriózumot tartogathat Nagyváradi László, a pécsi planetárium szakmai felelőse és a PTE egyetemi docense szerint is.
-Egyik érdekessége, hogy nagyon közel lesz: míg sok műhold nagyjából 36 000 km magasságban kering a Föld körül, addig a 2012 DA14 akár 28 000 km-re is megközelítheti a felszínt. Ráadásul szép látvány is társulhat az elhaladásához, hiszen ilyenkor sokszor kialakulnak lenyűgöző kísérőjelenségek – meséli a szakértő.
Annak érdekében, hogy az aszteroida vizsgálata zavartalan legyen, pécsi csillagászok a város fényeitől távolabb, délre, az 58-as harkányi út 6-os kilométeréhez szerveznek kisbolygó-figyelést. Keszthelyi Sándor, a Magyar Csillagászati Egyesület Pécsi Csoportjának elnöke elmondta, hogy bár a bolygó felbukkanása fél 9 körül várható, ők már este 8-tól a helyszínen lesznek.
– Ide várunk minden érdeklődőt, a gyakorlott csillagászoktól az amatőrökig. Utóbbiak pedig segítségre is számíthatnak: tapasztalt szakemberek könnyítik meg a kisbolygó megfigyelését, illetve a Hold és a Jupiter vizsgálatát – tudtuk meg az elnöktől.
Az asztronómus arra is felhívta a figyelmet, hogy az eseményt csak jó idő esetén tartják meg, hiszen a felhős égbolt gátolná a megfigyelést.
Bár Oroszországban péntek reggel is történt meteorbecsapódás, a szakértők mindenkit megnyugtatnak, hogy az aszteroida közeli elhaladásától nem kell félni, hiszen az minden gond nélkül elhalad a Föld mellett. Sőt, a 2012 DA14 időnként a Föld kísérőbolygója is lehet a későbbieken.