Így belülről talán még nem sokan láthatták, de kívülről annál többen ismerik. A pécsiek első számú óráját repülőgépalkatrészekből tették össze még 1983-ban. A szerkezet azóta üzemel.
Az idén 110 éves Városháza tornya nem mutatta mindig az időt. A világháborúk idején leszerelték az akkor még felhúzhatós óraszerkezetet. A számlapokat a padlásra tették, majd ott hevert jó pár évig.
A toronyórát végül Gulácsi János vette kezelésbe, aki a hetvenes években vetette fel, hogy nem lenne rossz egy modern szerkezet a régi helyére. A városvezetők pedig rábólintottak.
Gulácsi János megépítette az ország akkor talán legmodernebb, mechanikus óráját, amit már nem kellett felhúzni. Sőt, egy gomb lenyomásával azt is tudta, hogy mikor kell majd a nyári időszámításról átállnia a télire. Szóval olyan mini komputer készült, ami csak kevés helyen volt az országban. Persze az a kevés is Gulácsi János pécsi toronyóraépítő nevéhez kötődik. Ő kezdte el először csak hobbiból, majd már hivatásként is építeni a tornyokba a mechanikus szerkezeteket, amit nem kellett kurblizni. Ezek ugyanis már működtek, mint az elemes karórák. Csak épp áram hajtotta őket.
A Városháza toronyórája végül 1983-ban készült el. Nem fogott rajta sokat az idő, hiszen azóta is ugyanaz a szerkezet ketyeg benne. A feljegyzések szerint egyetlenegy villám csapott a toronyba, amit sikeresen át is vészelt a kényes műszer.
A toronyórákról és Gulácsi Jánosról ITT írtunk bővebben.
És íme még pár kép a toronyból: