A Dél-Kom NKft. fejlesztésnek köszönhetően hozzávetőlegesen 5500 háztartással bővült a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési-rendszer. Korábban ezeken a területeken szelektívhulladékgyűjtő-szigeteken rakhatták le a pécsiek a hulladékot, a házhoz menő szolgáltatás kiterjesztésével ugyanakkor ezeknek a szigeteknek egy nagyobb hányada feleslegessé vált. Megszüntetésükkel egyidőben pedig felszámolják a környékükön kialakult illegális szemétlerakókat is.
Ismert probléma Pécsett, hogy a Mecsekoldal kis, keskeny és meredek utcáin, valamint a város egyes – nagy hulladékgyűjtő járművekkel korábban szintén elérhetetlen – területein eddig nem volt kivitelezhető a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Ez azonban már a múlté. Biró Péter, a szelektív hulladékgyűjtésért felelős Dél-Kom NKft. ügyvezetője lapunknak elmondta, hogy egy uniós forrásból nemrég megvalósult járműparkbővítés eredményeként ezen a téren jelentős előrelépés történt.
Az új, házaknál elhelyezhető szelektív hulladék tárolására alkalmas edények mellett olyan új, kisebb specális szállítójárműveket is beszerzett ugyanis a cég, amelyek alkalmasak a nehéz terepek és területek bejárására is.
A fejlesztésnek köszönhetően hozzávetőlegesen 5500 háztartással bővült a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési-rendszer – tette hozzá.
Összesen egyébként 23 új jármű állt munkába, ebből 2 ilyen kisméretű, 3 pedig közepes. A kisméretűek járják a Mecsekoldal legfelső utcáit, azt viszont tudni kell, hogy kifejezetten bonyolult a meredek északi városrészeken a hulladékgyűjtési logisztika: előfordul, hogy egy adott mecsekoldali utca alsó, szélesebb részén egy nagyobb, míg a felső, keskenyebb részein a kisebb gépek dolgoznak.
Korábban ezeken a területeken szelektívhulladékgyűjtő-szigeteken rakhatták le a pécsiek a hulladékot, a házhoz menő szolgáltatás kiterjesztésével ugyanakkor ezeknek a szigeteknek egy nagyobb hányada feleslegessé vált. Az ügyvezető kiemelte, hogy a szigetek környékén élők számára kiküldenek egy értesítést arról, hogy – akik még nem tették meg – vegyék át az új, házukhoz kihelyezhető hulladéktároló edényeiket, valamint arról is, hogy a közelükben lévő gyűjtőszigetek meg fognak szűnni.
-A házhoz menő szelektívhulladék-gyűjtéssel az ebben érintetteknek gyakorlatilag egy magasabb szintű, korszerűbb, kényelmesebb szolgáltatást kínálunk fel – mondta.
Megjegyezte, hogy a gyűjtőszigetek rendben tartása – ami a várostakarítási munkákat ellátó Biokom NKft. feladata – városszerte problémás, ugyanis visszatérő gond, hogy a szigetek és környékük illegális hulladéklerakóvá válnak. A tapasztalatok szerint ezeknek a gyűjtőhelyeknek a felszámolásával viszont ez a helyzet jelentősen javul – mondta Biró Péter, hozzátéve, hogy a szigetek takarítására fordított energiát és erőforrásokat a Biokom így más, egyéb problémás területekre tudja összpontosítani.
Herbai Attila, a Biokom NKft. köztisztasági és szolgáltatási vezetője a témával kapcsolatban lapunknak elmondta, hogy a város szelektívhulladék-szigetei közül jelenleg hozzávetőlegesen 15 jelent nagyobb problémát, ezek felszámolásán dolgoznak: az első a Farkas István utca és a Felsővámház utca kereszteződésében található illegális lerakó megszüntetése lesz, de az Edison utca és a Gomba utca kereszteződéséből is hetente hoznak el körülbelül 10 köbméter szemetet – emelte ki.
Mint mondta, a gyűjtőszigeteket a Biokom egy teherautós takarítójárattal tisztítja folyamatosan és rendszeresen, hetente minimum egyszer, maximum háromszor. Helyszínenként évi szinten 30-60 köbméter illegálisan lerakott hulladékot takarítanak így el – tette hozzá.
Pécsett igazán nagy, több tíz, vagy több száz köbméteres hulladéklerakó nincs, a városban inkább a kisebb, de gyorsan újratermelődő illegális szemétlerakók a jellemzők – mondta.
Kiemelte, hogy amint tudomásukra jut – például lakossági bejelentésnek köszönhetően – egy illegális szemétlerakó, annak megszüntetését egyből megkezdik.
Hangsúlyozta, hogy azáltal, hogy a szelektív hulladék gyűjtését végző Dél-Kom NKft. kiterjesztette, eltávolíthatnak végre több városképet csúfító illegális lerakót is, emellett pedig a hulladékkezelési költség jelentősen csökkent a fejlesztés eredményeként.
Ágoston Andrea önkormányzati képviselő (Mindenki Pécsért – Öt Torony – Párbeszéd) a fentiekhez hozzátette, hogy nem arról van szó, hogy csupán a szelektív kukák teltek meg a szigeteken, hanem arról, hogy a lakosok a szelektív hulladékgyűjtők mellé rakták le a kommunális hulladékot, amolyan „majd elviszik” alapon. A Dél-Komnál ezt a gyakorlatot szeretnék megszüntetni az intézkedéssel, amiért minimális pluszdíjat kell csak fizetniük az érintetteknek – mondta. Kiemelte, hogy a szolgáltatás így sokkal magasabb szintű lesz, a szigetek felszámolásával járó munkának pedig a lakosok semmilyen kárát nem fogják látni.
Mint mondta, a megszűnt szigetek után felszabaduló kapacitást a Biokom többek között a közterületek takarítására fogja fordítani.
Hangsúlyozta, hogy a szigetek felszámolásának eredménye nem csak az lesz, hogy így ezek a területek megszépülnek, hanem az is, hogy közegészségügyi és járványügyi szempontból biztonságosabbak lesznek.
-Megjegyzem, hogy minden bizonnyal Mészáros Lőrinc fogja kapni azt a tendert, ami ki lesz írva a hulladékgazdálkodásra, hiszen tudjuk, hogy Mészáros Lőrinc hulladékégetői arra várnak, hogy az egész hulladékgazdálkodást az Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-től átvehessék. Ezt ostorozni kell, mert nincs ez jól így. Ha a magánkézbe került hulladékgazdálkodást Mészáros Lőrinc nem fogja jól csinálni, annak az árát mi fogjuk megfizetni – mondta.