A szocialista párt az országgyűlési választási kampányban sokszor hangoztatta, hogy igazi baloldali programmal indulnak, azonban az összefogás miatt kompromisszumokra kényszerültek. Az önálló EP-indulás lehetőséget adna az ideológiai megújulásra, de a párt egyelőre leginkább a Jobbikkal szembeni megerősödésre koncentrál, miközben szellemi holdudvara vagy kiürült, vagy szembekerült a jelenlegi pártvezetéssel – írja az Index.hu.
A lap szerint az EP-kampányban az európai szocialistákhoz igazodnak, de kérdés, hosszú távon milyen irányba tart a baloldali hegemón pozícióját továbbra is féltve őrző párt. Az ideológiai kérdésekkel való szembenézés a párt EP-listavezetője szerint is elkerülhetetlen.
Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője szerint nem ideológiai, hanem egzisztenciális küzdelem zajlik az MSZP-n belül, ami néha ideologikus köntösben jelenik meg.
A politológus szerint a küzdelem egyik pólusát azok az elsősorban vidéki MSZP-sek képviselik, akik a rossz választási szereplés után a rendkérdésre, illetve a „cigánykérdésre” helyeznének nagyobb hangsúlyt, míg velük szemben a fővárosi, idősebb, „szárszói értelmiség” prominensei állnak, akik nem hajlandóak tudomást venni az előbbiek által sérelmezett jelenségekről.
„Az MSZP-ben klasszikusan voltak baloldalibb és centristább irányzatok, de ezek a határok mára elmosódtak” – mondta az Indexnek Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. Az elemző szerint az MSZP a három-négy évvel ezelőtti önmagához, de az Együtthöz és a DK-hoz viszonyítva is baloldalibb politikát képviselt az elmúlt két évben.
A Republikon elemzője úgy vélte, Mesterházy Attila egyszerre mondható pragmatikusnak és a párt korábbi vezetőinél baloldalibbnak, ugyanakkor az összefogással a baloldaliság háttérbe szorult, habár a Kormányváltók nyolc pontjában még tetten érhető volt.
Tóth Csaba szerint a párt ideológiai megújulását több tényező is nehezíti. Egyrészt „mind intellektuálisan, mind szervezetileg van hiány”, másrészt pedig a baloldali médiumokban nagyon meghatározó az az értelmiség, amelyiknek a helyzetértékelése nem mindig bizonyult pontosnak – fogalmazott.
Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint az MSZP-nek nincs igazán „ideológiai arcéle”.