„El a kezekkel a Norvég Alaptól – Pécs 350 millió forintot bukhat Lázár János miatt” – ezzel a címmel adott ki sajtóközleményt Kóbor József, az LMP pécsi városházi képviselője.
Mint írja, az ún. Norvég Alapot három, EU-n kívüli, de a vámunió révén abból hasznot húzó állam: Norvégia (97 százalékban), Liechtestein és Izland tartja fenn, hogy ezzel támogasson 15, az EU-átlag alatti egy főre eső GDP-jű tagállamot. 2009 és 2014 között 46,8 milliárd forint támogatás érkezett Magyarországra.
„Az Alap átfogó céljait és prioritásait a támogató országok határozták meg mind a 15 kedvezményezett országban, azonos módon. Ezek: „segíteni a civil társadalom fejlődését, és erősíteni részvételét a társadalmi igazságosság, a demokrácia és a fenntartható fejlődés alakításában. Ezen belül az Alap kiemelt figyelmet fordít az emberi és kisebbségi jogokra (etnikai, vallási, nyelvi, valamint szexuális orientáció alapján), a jó kormányzásra és átláthatóságra, a rasszizmus és az idegengyűlölet elleni harcra, a megkülönböztetés és a társadalmi egyenlőtlenségek, a szegénység és kirekesztés elleni fellépésre,valamint a nemek közti egyenlőségre”
Magyarországon a legjelentősebb programok a környezetvédelem, a kutatás-fejlesztés és a civil szervezetek támogatása terén zajlottak, de igen fontosak a roma népesség felzárkóztatását segítő programok is.
A Norvég Alap pénze nem a magyar adófizetők pénze. Nem a magyar kormány pénze. Nem a Fidesz pénze. És legkevésbé Lázár János pénze. Ráadásul a miniszterelnöki államtitkár otromba politikai támadása focinyelven szólva durván mellé ment. Ugyanis az ún. „nagy” norvég alap pénzeit eddig is állami konzorcium osztotta (NFFKÜ- Nemzetközi
Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt.), ezt tették át visszamenőlegesen a fideszközeli Széchenyi Programirodához. Az ehhez képest töredéknyi Civil Alap pénzeit a hazai zöld és civil mozgalomban már jó húsz éve ismert alapítványok (Ökotárs, Autonómia) konzorciuma osztja el a pályázók között. Erre akarja rátenni a kezét Lázár János. Ezzel a hazai civil mozgalmak utolsó független támogatási lehetősége is megszűnne. Így viszont megszűnt az egész, mert a norvég kormány megelégelve Lázár ügyködését, felfüggesztette az alap működését.
Pécs városa – négy fő közreműködő civil szervezettel együtt – a Kapacitásfejlesztés és intézményközi együttműködés („Nagy norvég pályázat”) témakörben adott be még 2013.szeptemberében-án egy 320 milliós pályázatot a Zsolnay Negyed környékének rehabilitációjára, az önkormányzatot Nagy Csaba alpolgármester képviseli. Ezenkívül a a
„közepes” és civil támogatások terén – amelyekben például a Balokány rendbetétele, fenntartása is szerepel – becslésünk szerint további 20-30 milliót buktak el a pályázók
Összesen tehát körülbelül háromszázötven millió forintot buktak el ezzel a pécsi emberek, amelyből jobbá tehették volna életkörülményeiket, segíthették volna a szociálpolitikát. „Köszönjük”, Lázár János – a pécsiek nevében!” – zárta sorait Kóbor.