-1 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözéletÍgy állnak át a pécsi iskolák a vírus miatti digitális oktatásra

Így állnak át a pécsi iskolák a vírus miatti digitális oktatásra

A vírus okozta mindennapi életben történő változások közül az egyik legjelentősebb az iskolai oktatás módosulása. A kormány elsőként az egyetemi oktatás szüneteltetését rendelte el, később az általános- és középiskolákban is látogatási tilalmat hirdetett meg. Az óvodákban és a bölcsődékben ügyeleti rendszer lépett életbe. 

Az oktatás folytatásáról gondoskodni kell, ebben nagy segítséget nyújt a 21. század technológiája. A „digitális munkarendre” való átállást kellene megoldania az oktatási intézményeknek, ám nagy kérdés, hogyan lehet ezzel megbirkózni, rendelkezésre áll-e a megfelelő eszköztár.

A hét első napjai még a szervezésről szólnak. Az Oktatási Hivatal komoly segítséget nyújt ebben, honlapjukon közzétettek egy módszertani ajánlást, milyen online felületeket javasol a távoktatásra. Hétfőtől közel háromezer digitális feladat és tanári módszertani kötet vált elérhetővé az úgynevezett „Okos Doboz” oktatási honlapon. Az Okos Dobozt jelenleg mintegy 7800 regisztrált pedagógus és több mint 100 ezer diák használja rendszeresen.

Megkérdeztünk egy pécsi gimnáziumot és egy általános iskolát, hogyan zajlik az átállás és ezt követően a digitális oktatás.

A Leőwey zavartalanul átállt

A pécsi Leőwey Klára Gimnázium igazgatója, Zalay Szabolcs elmondta, teljesen zökkenőmentesen indult az átállás, ők csak „egy gombot nyomtak meg”.

– Szerencsére már múlt szerdán összeültünk, sejtettük, hogy be fog következni ez a forgatókönyv. Azon az értekezleten megállapodtunk az új módszerek használatában, kiderült, hogy sok kolléga már használta is ezeket az eszközöket – mondta.

Jelenleg minden osztálynak, csoportnak van kapcsolata az összes tanárral. Így ez a múlt héten kidolgozott rendszer hétfőn csak elindult a gyakorlatban is.

Ugyan üres a tanterem a Leőweyben, otthon nagyban zajlik majd az oktatás

– Ez egy jó alkalom arra, hogy a tanári társadalom megmutassa, hogy mit tud – hiszen eddig is küszöbön állt egy pedagógiai paradigmaváltás, ami most, ezzel a kényszerhelyzettel robbanásszerűen át is fog törni. Ez nem csupán a digitális oktatás beépítéséről szól, de az úgynevezett „epochális” rendszerben való tanításról is, tantárgyközi interakcióval.

Persze hosszú távon nem nélkülözhető a tanár személye, de ez a helyzet felfogható egy afféle kísérletként is. Ebben a szerencsétlen időszakban azért lehet szerezni olyan tapasztalatokat, amiket a későbbiekben hasznosítani tudunk majd mindannyian.

– A digitális tanrendre való átállással folytatódhat a tanév. A gond akkor lesz, ha ez a krízishelyzet kitart májusig, az írásbeli érettségiig. Bár én bízom benne, hogy a mostanihoz hasonlóan sikerül egy ügyes szisztémát kitalálni annak a lebonyolítására is – tette hozzá.

A Belvárosi suliban szerdától indul az oktatás

Cselikné Juhász Ildikó, a Pécsi Belvárosi Általános Iskola igazgatója úgy nyilatkozott, a tankerülettől rengeteg segítséget kaptak az átállással kapcsolatban.

– Az úgynevezett Kréta-rendszer alkalmas az online oktatási ügyintézésre, a kollégákkal pedig folyamatosan ötletelünk, hogy egységesek legyünk az e-oktatás terén, hiszen így lesz könnyebb a gyerekeknek.

Elmondta, vannak olyan tanárok, akik már jártasabbak a digitális eszközök használatában, de az e-naplót mindenki használja.

– Szerdától indul nálunk az oktatás. Mindenkinek van laptopja, hozzáférése, most a szülők és a tanulók elérhetőségét kell tesztelni.

Ügyeleti rendszerben az óvodák és a bölcsődék

Az óvodák és bölcsődék esetében a polgármesteri rendelet értelmében március 17-től minden intézmény (önkormányzatiak, magán- és egyházi, alapítványi ovik és bölcsik) ügyeleti rendszerben működik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy védelmet, felügyeletet és étkezést biztosítanak ebben az ügyeleti rendszerben minden pécsi kisgyermek részére, akinek a szülei ezt kérik, az új koronavírus miatt meghirdetett egészségügyi veszélyhelyzet idején.

Az önkormányzat közleménye teljes egészében, változtatás nélkül:

Az új koronavírus terjedésének lassítását az szolgálja leginkább, ha mindenki, aki teheti, otthon marad. Pécs önkormányzata ugyanakkor elkötelezett a tekintetben, hogy segítséget nyújtson minden olyan szülőnek, aki bölcsődés, óvodás korú gyermekének felügyeletét nem tudja megoldani. Az továbbra is fontos cél, hogy a gyermekek felügyelete ne maradjon a nagyszülőkre.

Ebből a célból március 14-én, szombaton Pécs Megyei Jogú Város önkormányzata nevében Pécs polgármestereként egyebek mellett azt a döntést hoztam, hogy az önkormányzati fenntartású bölcsődék és óvodák március 17-e, keddtől ügyeleti rendszerben működnek és biztosítják a közétkeztetést az ellátást igénylő gyermekek részére.

Március 16-án, hétfőn az időközben megjelent kormányrendelettel élve Pécs polgármestereként kiterjesztem a fenti döntést a Pécsett működő, de nem önkormányzati fenntartású (egyházi, egyetemi vagy magán) bölcsődékbe és óvodákba járó gyermekek körére is március 17-e, keddtől. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy védelmet, felügyeletet és étkezést biztosítunk ebben az ügyeleti rendszerben minden pécsi kisgyermek részére, akinek a szülei ezt kérik, az új koronavírus miatt meghirdetett egészségügyi veszélyhelyzet idején.

Azt kérem a pécsi egyházi, egyetemi és magánfenntartásban működő bölcsődék és óvodák vezetőitől, hogy a döntés részleteit illetően keressék fel a pécsi önkormányzat Humán Főosztályának vezetőjét, dr. Maulné dr. Tóth Csillát ([email protected], +36 30 600 7481).

Az elsődleges cél természetesen továbbra is az, hogy aki teheti, otthon gondoskodjon gyermekéről, és ne bízza ezt a veszélyeztetett korú nagyszülőkre. Arra kérem a tisztelt pécsi szülőket, hogy ezt vegyék figyelembe.

Péterffy Attila
Pécs Megyei Jogú Város polgármestere

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő