Az igazi lébőjtkúrák ideje még nem jött el, de méregteleníteni már februárban is lehet. Aki pedig ülő munkát végez, annak különösen fontos az emésztés rendben tartása. Íme néhány gyógynövény, salaktalanításhoz és puffadás ellen.
BORSMENTA
Mire jó?
Ezt a növényt évszázadok óta használják a gyógyászatban. Az aromás illatú borsmenta ugyanis fokozza az epe működését, ezáltal elősegíti az emésztést, jó szélhajtó és görcsoldó hatása van. A tapasztalatok szerint enyhíti a légúti megbetegedések tüneteit, de a menstruációs zavarok ellen is alkalmazzák.
Hogyan használjuk?
Fogyasztása tea formájában a legegyszerűbb. Egy csészényi vízbe tegyünk legalább egy teáskanálnyi borsmentát és öntsünk rá forró vizet. Áztassuk 5-7 percig, majd kortyolgassuk el. Naponta egy csésze megváltás lehet az ülőmunkát végzőknek, a főzet ráadásul kellemes, mentolos ízű.
Aki fogyókúrázik, az nemcsak teaként alkalmazhatja a borsmentát. Az illóolaját testápolóba keverve edzés előtt a bőrünkbe masszírozhatjuk, ez ugyanis vérbőséget okoz, így elősegíti a fogyást és a zsírbontást. Ha fokozni akarjuk a hatást, csavarjunk celofános dunsztkötést a problémás testrészeinkre, például a hasra vagy a combra. Bőrbe dörzsölve egyébként az izomfájdalmak enyhítésére is kiváló.
Figyelem! Az epeköves betegek mindenképpen kérjék ki a kezelőorvosuk tanácsát, mielőtt rendszeresen fogyasztani kezdik a borsmenta teát.
GYERMEKLÁNCFŰ
Mire jó?
A köznyelvben kutyatejnek vagy pongyola pitypangnak nevezett növény, a csalánhoz és a borsmentához hasonlóan serkenti az emésztőszervek működését. Bizonyított, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékonyan hatnak a szervezetre. Vizelethajtóként és vértisztítóként is alkalmazzák, mivel fokozza a máj és a vesék aktivitását. Fogyókúránál ideális, mert fokozza a zsírbontást.
Hogyan használjuk?
Természetesen a gyermekláncfüvet is fogyaszthatjuk tea formájában. Egy csészébe egy púpozott evőkanál gyógynövény elegendő. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén borogatásként javasolják. Az állandóan betegeskedő embereknek ajánlatos kéthetes kúrát csinálniuk a gyermekláncfű szárával. A pontyola pitypangot zsenge leveleit, szárát és virágát sokan salátaként is fogyasztják.
CSALÁN
Mire jó?
Ez az elsőre talán nem túl szimpatikus növény az egyik legerősebb vértisztító. Eltávolítja a salakanyagot a szervezetből, megtisztítja az emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert. Fokozza az emésztőszervek működését, ezáltal gyorsítja az anyagcserét és segíti a salakanyagok távozását a szervezetből. A gyógynövény másik előnyös tulajdonsága, hogy javítja az immunrendszer ellenálló képességét és elűzi a tavaszi fáradtságot is.
Hogyan használjuk?
Fél liter forró vízbe tegyünk 1-2 teáskanálnyi szárított, vagy friss gyógynövényt, majd pár percig hagyjuk pihenni. A csalántea nagyon egészséges, méregtelenítő hatású, de vigyázzunk, ne lépjük túl a napi fél litert, a gyógynövény ugyanis erős vízhajtó. Mértéktelen fogyasztás esetén allergiás tüneteket például bőrviszketést, kiütéseket is okozhat. Aki pedig valamilyen allergiában szenved, különösen figyeljen oda, naponta maximum három deci csalánteát igyon.
[frame]Fontos tudnivalók
Ha főzetet készítünk a gyógynövényekből, fém eszközök helyett inkább kerámia vagy üveg bögréket, kanalakat használjunk. A gyógyteákat lehetőleg ne ízesítsük, maximum egy kis mézet csorgassunk a főzetbe. Fontos, hogy jó minőségű legyen a csapvíz, de az is megoldás lehet, ha forrázás előtt leszűrjük a vizet. Mielőtt kisgyerekeknek adnánk ezekből a gyógyteákból, mindenképpen konzultáljunk a gyerekorvossal.[/frame]