Az elszállt energia- és papírárak ellenére a könyves szakma reméli, idén karácsonykor is a könyv lesz az egyik slágerajándék.
Bár a jövőre 550 éves magyar könyvnyomtatást az elmúlt fél évezredben megannyi nehézség érte, Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke szerint jelenleg leginkább a papír ára és a vásárlóerő meggyengülése sújtja a piacot – írja a Világgazdaság.
A szakértő kifejtette: a nyomdák már ott tartanak, hogy azt kérik, az üzletek ne írjanak árat a könyvekre, mert lehet, hogy a nyomtatás pillanatában már drágább lesz az alapanyag, mint amikor elvállalták a munkát.
Gál Katalin azt is megosztotta a lappal: van olyan papírfajta, amelyiknek duplájára nőtt az ára az elmúlt hónapokban. A kemény táblás könyvekhez szükséges, úgynevezett fekete lemez pedig szinte csak aranyárban kapható.
Igazán nagy bajban a szak- és rétegkönyveket kiadó vállalkozások vannak, amelyek a könyvtermés mintegy 40 százalékát adják. Probléma továbbá, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) nem utalja időben a szakmának megítélt – egyébként csökkentett – támogatásokat, és a Márai-programot – amelynek keretében az állam nagy példányszámban vásárolt könyveket – szintén felszámolták.
A Magyarországon kiadott könyvek eladott példányszáma egyébként 2021-ben nagyon jól alakult, régen volt ilyen magas. Kérdés, mi lesz idén.
2022 értékelése nagyban függ attól, miként alakul a karácsony, meglesz-e az év végén szokásos könyvvásárlási roham.
Az infláció alakulását látva Gál Katalin úgy számol, hogy karácsonykor a könyv lesz a legelérhetőbb árú luxuscikk, minden más slágerajándék sokkal drágább lesz – foglalta össze a VG.