1 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapHírzónaKorszerű technológiával az árvizek ellen

Korszerű technológiával az árvizek ellen

A Dél-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság és a horvát vízügyi szervezet közös fejlesztésbe kezdett, mely révén a Dráva minden eddiginél több információra épülő előrejelző rendszere valósulhat meg. A projekt nyitórendezvényt tegnap tartották Eszéken.

Előzmények

Ismert, hogy a meglévő magyar előrejelzés alapjai a kilencvenes évek közepén készültek el. Azóta anyagi források és technikai feltételek hiánya miatt érdemi fejlesztés nem történt a rendszeren, amely a kevés bemenő információ (pl. állomásszám, a domborzati modell pontatlansága, az erőművek üzemelési (vízeresztési) adatainak hiánya) miatt nem elégíti ki a védekezés során elvárt pontosságot.

A beruházás aktualitását több tényező egyszerre kényszerítette ki. Az időjárás, az éghajlati változás egyre dinamikusabban érezteti hatását, az utóbbi időben egyre hevesebb csapadéktevékenységek alakultak ki, komoly árvízi károkat okozva a lakosság, a gazdaság körében. Ezek a hatások szükségessé teszik a várhatóan kialakuló árvizek minél kisebb károkkal történő levezetését.

Annak eldöntése, hogy milyen nagyságú készültséget (mekkora emberi erőt, technikát kell megmozgatni) kell elrendelni, a várhatóan levonuló víz nagysága, időtartama határozza meg. Ennek pontos előrejelzésével milliárdokat takaríthatunk meg, vagy pontatlan előrejelzés esetén veszíthetünk el. Ezért nagyon fontos a gyors, megbízható előrejelző rendszer kialakítása!

Az elmúlt évtizedben a vízgyűjtőn több az előrejelzés pontosságát segítő változás történt. Lényegesen bővült a meteorológiai, hidrológiai állomások száma, a technikai fejlődés lehetővé tette a meteorológiai előrejelzések fejlődését, időelőnyük növelését, megbízhatóságuk javulását, amely az árvízi előrejelzés egyik alapja.

A térinformatika fejlődésével egyre pontosabb terepmodellek jöhettek létre, melyek tartalmazzák a terep minden lényeges változását, jellemző domborzati, emberi, növényzeti hatásait, információit. Ezekkel a modellekkel már egyre pontosabban lehet a vízgyűjtőn a lehullott csapadék útját nyomon követni, modellezni.

A megvalósuló fejlesztés

A fejlesztés során több lépcsőben történik a meglévő rendszerek felülvizsgálata és az új rendszerek kifejlesztése. A munka során kiegészítő geodéziai méréseket (pl. légifotó, terepi mérések) hajtunk végre a terepmodellek pontosítása érdekében.

Elkészül a Dráva folyó a Mura betorkollásától (Őrtilos) a Dunába torkollásáig (Almás) terjedő szakaszra 236 fkm hosszban a folyó 1 dimenziós lefolyásmodellje, valamint a teljes 40000 km2 vízgyűjtő digitális terepmodellje és csapadék lefolyásmodellje. A fejlesztés részeként a horvát partnerrel közösen meghatározott vízrajzi állomásokra a 6 napos időelőnnyel számoló 12 óránkét frissülő előrejelző modult alakítunk ki.

A teljes fejlesztés 2010 május 5- 2011 augusztus 31. között valósul meg. A projekt összköltsége 297 635 euró, amely jelentős részben az Európai Unió Horvátország-Magyarország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Programból kerül finanszírozásra.

Forrás: Dél-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő