Környezet és Energia Operatív Program „Távhő szektor energetikai korszerűsítése, megújuló energiaforrások május 26. felhasználásának lehetőségével” című pályázat keretében 134 millió forintot nyert a „Szolgáltatói hőközpontok szétválasztása, vezetéki korszerűsítés és új fogyasztók távhőrendszerbe kapcsolása Pécsett” elnevezésű projektre a PÉTÁV Kft.
Az eredményes pályázat révén 124 méter hosszú vezetékszakasz felújításához, 5 szolgáltatói hőközpont fogyasztói hőközponttá alakításához, 492 méter új vezetékszakasz kiépítéséhez, 24 új hőközpont kialakításához kapott utólagos támogatást a PÉTÁV Kft.
A társaság fontos célkitűzése, hogy fogyasztói részére versenyképes és korszerű szolgáltatást nyújtson, amely hozzájárul a lakosság életminőségének javításához, írta közleményében a cég. Az eszközállomány műszaki színvonalának javulása kiemelten fontos, hiszen a korszerűsítés elengedhetetlen feltétele a hosszú távú fenntarthatóságnak és a költségtakarékos üzemeltetésnek.
Hangsúlyozták, hogy a támogatott beruházások következtében jelentősen csökkent a hálózati és hőközponti energiaveszteség, javult az ellátásbiztonság, csökkent a meghibásodások következtében bekövetkezett üzemszünetek száma és ideje, bővült a pécsi távhőszolgáltatási piac, amely további jótékony hatással van az energiatakarékos üzemeltetésére és hosszabb távon a pécsi távhőárak alakulására.
A projekt keretében támogatott korszerűsítések 2007 és 2013 közt valósultak meg kisebb szakaszokban, így korábban nem volt lehetőség egyenként támogatásért pályázni ezekre a korszerűsítési tevékenységekre, a 2013-ban kiírt KEOP pályázat viszont lehetőséget nyújtott több korszerűsítési tevékenység összevonásával történő pályázat benyújtására.
A projekt alapvető célja azoknak a tevékenységeknek a támogatása, melyek hozzájárulnak energiafelhasználás csökkentéséhez és ezen keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
A támogatott beruházások megvalósításával a megtakarított éves elsődleges energiahordozó mennyiség 21 329 GJ/év, az üvegházhatású gázok kibocsátás-csökkentésének éves átlagos mértéke 1500 tonna CO2 ekvivalens kibocsátás.
A Projekt az Európa Unió támogatásával, az Európai Kohéziós fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.