A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület januárban több programmal is készül a természetbarátok számára: tart még a nagy téli madárles, kezdődik a vízimadár-monitoring, a sasszinkron, majd következik az erdei fülesbaglyok telelőhelyeinek felmérése.
Figyeljük meg a vonuló vízimadarakat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Vízimadár-védelmi Szakosztályának szervezésében idén is megrendezik a január közepi (január 12–15. közötti) vízimadár-monitoringot.
A program elsődleges célja, hogy a szakemberek naprakész adatokat nyerjenek a hazánk területén gyülekező, átvonuló, illetve telelő vízimadár-populációk nagyságáról és elterjedéséről, továbbá hosszú távon trendeket határozhassanak meg a megfigyelt fajokról.
A számláláshoz bárki csatlakozhat, ide kattintva kaphat hozzá egy kis segítséget.
Jön a sasszinkron
Az MME a nemzeti parkokkal és más civil szervezetekkel együttműködve immáron 21. alkalommal szervezi meg az országos sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálását ugyancsak a hétvégén, január 12–15. között.
Mint írja az egyesület, Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, második leggyakoribb fajunk a parlagi sas, ritkaságnak számít ugyan, de minden évben előfordul néhány szirti és fekete sas is. A felmérések során a sasok mellett mind a 17 hazánkban rendszeresen telelő nappali ragadozómadár-faj egyedeit is számba veszik a szakemberek.
A számlálás kiemelt faja idén az év madarának választott kerecsensólyom.
Így telelnek az erdei fülesbaglyok
Hamarosan csatlakozhatunk az évenként megismételt bagolytelelőhely-felméréshez is, az MME az egyéni megfigyelők, családok, baráti társaságok mellett óvodák, általános- és középiskolák segítségére is számít január 19–22. között.
Szerkesztőségünk tagjai már évről évre részt vesznek a programban, jó néhány pihenő tollast sikerült megfigyelniük a vármegyében. Korábbi kedvcsináló élménybeszámolónk itt olvasható:
De hogy miért is fontos a mérés? Az adatokból fontos következtetéseket lehet levonni, mivel a gazdaság szempontjából nagyon hasznos állatokról van szó: az erdei fülesbaglyok teljesen ingyen, biológiai úton távolítják el a földekről a kártevőket, rágcsálókat. Az önkéntes, természetvédelmi munkával pedig közösen tehetünk hazánk gazdag madárvilágának védelméért – nem mellesleg közben jól is szórakozunk!
Az adatrögzítéshez fontos információkat szerezhetünk innen.
További részletek az MME honlapján olvashatók.