2 C
Pécs
vasárnap, december 22, 2024
KezdőlapKorzóHárom baranyai csoda, amit muszáj megnézni!

Három baranyai csoda, amit muszáj megnézni!

Minek repülőre pattanni vagy több száz kilométert autózni, ha Baranyában is láthatunk csodákat? Mesés falvak, ékszerdobozok vannak Pécstől karnyújtásnyira, melyeket érdemes felfedezni, bejárni. Cikkünkben újabb csodás falvakat mutatunk be a Duna-Dráva Nemzeti Park segítségével az Ormánság keleti részéről, melyek gyönyörű épületeket, a festett fakazettás mennyezetű templomokat őrzik: Piskót, Adorjást és Kóróst.

Korábban már bejártuk virtuálisan Kölkedet, a gyönyörű ártéri községet, Dunaszekcsőt, a római kori kincsesbányát, és Bárt, a varázslatos szőlővidéket, de írtunk a tavirózsás és tündérfátyol hínáros Szaporcáról, a régi ormánsági élet tárgyainak őrzőjéről, Kémesről és a Zrínyi birtokról, Tésenfáról.

A Dráva-holtág református települése, Piskó

A 251 fős település Baranya megye déli részén fekszik a Dráva partján. Piskót 1318-ban említette először egy oklevél. A török időkben a szigetvári Hasszán bég tulajdonába került, ekkor két ház állt csak a faluban. Akkori templomát a törökök bontották le, hogy anyagából a szigetvári vár megrongált falait javítsák ki.

A település közepén található a református templom. A falu jellegzetessége a templom melletti hősök szobra, melynek tetején rézből készült turulmadár foglal helyet, lábainál kardot őrizve. Az emlékmű érdekessége még a Trianon előtti Magyarország domborműves képe.

Piskóhoz tartozik a Versági-tó néven ismert, 7 hektáros Ó-Dráva-holtág, mely halállományában igen gazdag. A falu közepén széles kanális nyúlik el, mely egykor vízgyűjtő árokként funkcionált.

Adorjás, vörös, kék és sárga színekben pompázó templommal

A Harkány és Vajszló közötti, egykoron Siklós várához tartozó vámhely a feljegyzések szerint 1251-ben Villa Azarias néven létezett. A települést a 13. században népesítették be. A hajdan halászatból élő lakosság a folyók szabályozása és a mocsarak lecsapolása után áttért a földműves gazdálkodásra.

A település legjellegzetesebb látnivalója az 1836 körül épült református templom. Feltételezhető, hogy a templom égetett fatéglái a közeli kémesi vagy diósviszlói vár lebontása során kerültek most található helyükre.

A templom falain belül a vörös, kék és sárga színű virágminták dominálnak, ugyanakkor a táblák sokaságából kitűnik egy, a Noé bárkáját ábrázoló részlet is. A késő barokk stílusú templom karzatának alját rokokó ornamentikájú mennyezettáblák díszítik, de a templom egész berendezése figyelemreméltó: az úrasztal, a padok, a papi szék, a szószék és az L alakú kóruskarzat is csodás látványt nyújt.

A mocsaras, lápos vidék, Kórós

A térség leletei alapján megállapítható, hogy Kórós és környéke már az őskortól folyamatosan lakott hely volt. Először 1341-ben említik nevét az oklevelek, mely eredetileg a mocsári erdők valamely elterjedt növényére utalhatott, és nem a kiszáradt tavak földjét ellepő száraz kóróra, hisz a településen csak a 19. századi lecsapolások után jelentek meg a kórók.

Kórós vidéke vizekben gazdag, eredetileg lápos, mocsaras terület volt, amit sűrű erdők borítottak. Az utak az ingoványos helyeken cölöpökkel erősített földsáncokon vezettek át. A természeti környezet, a folyók vizeinek szabályozásával jelentősen átalakult, az egykori gazdag vízi világra ma is emlékeztet sok helyi dűlőnév.

A központban található református templom egyszerre hordozza magában a barokk és a klasszicista stílusjegyeket, mellyel a környék legszebb templomaként tartják számon. Ehhez hozzájárul páratlanul szép, gazdag színvilágú festett mennyezete.

Forrás: www.adorjas.hu, www.pisko.hu, odlk.hu/ormansag-kelet

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő