-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálKossuth-díjas pécsiek - Írók, festők, táncosok

Kossuth-díjas pécsiek – Írók, festők, táncosok

Pécs a kultúra városa – egyre többször halljuk ezt, és nyilván nem ok nélkül. Tele a város olyan emberekkel, akik a művészet, kultúra terén kiemelkedőt nyújtottak. A Kossuth-díj a legmagasabb rangú állami kitüntetés, amit minden évben március 15-én, a forradalom évfordulóján adnak át. És mi sem jelzi jobban a város szellemi gazdagságát, mint az, hogy a díj megalapítása óta szinte minden évben jutalmaztak legalább egy pécsit.

1963 óta a díjat csupán a kultúra és a művészet területén nagyot alkotók kaphatják meg. Sorozatunk első részében a pécsi kötődésű természettudósokat vettük számba, most három művészeti ág képviselői jönnek: az írók-költők, a festészet nagyjai és a pécsi táncos kiválóságok.

Irodalom

Weöres Sándort senkinek sem kell bemutatni. A magyar irodalom egyik legnagyobb alakja anyai ágon kötődött a városhoz, Pécs rengeteg nagy költőjével, írójával, művészével kötött szoros barátságot. Több művét itt jelentette meg, a Sorsunk és a Jelenkor folyóiratok szerkesztőjeként is tevékenykedett. Távozása után is gyakran visszalátogatott ide. Az 1989-ben elhunyt művészt 1970-ben jutalmazták Kossuth-díjjal.

Szintén nagyot alkotott a pécsi irodalmi életben Csorba Győző. Az ő nevével is találkozott már mindenki, aki itt él. A neves költő és műfordító egész életében Pécsen tevékenykedett, művészete hatott nagy barátjára, Weöres Sándorra is. A legnagyobb európai költők műveit fordította magyar nyelvre. Kossuth-díjjal 1985-ben, tíz évvel halála előtt jutalmazták.

Bertók László író és költő Somogy megyében született 1935-ben, de a gimnáziumot már Pécsen végezte el. A Tanárképző Főiskolán, majd az ELTE könyvtáros szakán végzett. Pécsre visszatérve a Városi Könyvtár igazgatója lett, a Jelenkort is szerkesztette. Rendkívül termékeny író, számos vers-, gyermekvers- és prózai kötet kapcsolódik a nevéhez. 2004-ben vehette át Kossuth-díját.

Bertók László (Fotó: Tóth László)
Bertók László

Parti Nagy Lajos irodalmi tevékenysége rendkívül sokrétű. Elsősorban költő és író, de alapító tagja a Digitális Irodalmi Akadémiának, szerkesztett folyóiratot, írt drámát és kritikákat is. 2007-ben jutalmazták Kossuth-díjjal. 1986-ban Budapestre költözött, de a pécsi irodalmi életben nagy szerepet tölt be azóta is.

Festészet

Martyn Ferenc kaposvári születésű, de Pécsen végezte iskoláit. Szolgált mindkét világháborúban, a második után véglegesen letelepedett a városban. Szürrealista, később impresszionista műveket festett. Rajzolt újságoknak, folyóiratoknak is. Műtermében absztrakt képek is készültek. Munkássága igazi művészeti központtá tette Pécset. 1973-ban vehette át a Kossuth-díjat. 1986-ban érte a halál.

A rendszerváltás utáni első, 1990-ben díjazott festő, Gyarmathy Tihamér Pécsen született 1915-ben, bejárta egész Európát és megismerkedett a kortárs festészet legnagyobb képviselőivel. Első önálló kiállítása Párizsban volt. A hatvanas évektől állították rendszeresen nonfiguratív műveit, 1987-ben pedig szülővárosának 180 képet adományozott. 2005-ben hunyt el.

Keserü Ilona az egyik legnagyobb jelentőségű, még ma is élő pécsi festőnőnk. Martyn Ferenc tanítványaként kezdte pályafutását, majd a fővárosban a korszak legnagyobb mestereitől tanulhatott (Bencze László, Szőnyi István). Rómát is megjárta mielőtt visszatért volna Pécsre. Az egyetemen rajzot és festészetet tanított, a doktori iskola vezetője lett. 2000-ben kapta meg a Kossuth-díjat, 2003-tól professor emerita.

keserű ilona01, hl
Keserü Ilona

Lantos Ferenc Keserü Ilonához hasonlóan szintén Martyn Ferenc köréhez tartozott a 20. század közepén. Pécsen érettségizett, rajztanárként tanított a Leőwey Gimnáziumban, a Művészeti Gimnáziumban. Több művésztelepet is vezetett és számos tanítványa alakított műhelyt Lantos köré szerveződve. Kidolgozott egy komplex oktatásmódszertani rendszert. 2010-ben jutalmazták Kossuth-díjjal.

Táncművészet

Eck Imre a pécsi balettművészet megalapítója. 1978-ban jutalmazták Kossuth-díjjal művészi munkájáért, a Pécsi Balett 1960-as megalapításáért, táncosi és koreográfusi teljesítményéért. 1968-ig volt igazgatója a társulatnak, később művészeti vezetője. A kortárs formák és darabok, a pantomim meghonosítása a társulatban is az ő érdeme. Külföldi együttesek számára is készített koreográfiákat.

Eck Imre
Eck Imre

Uhrik Dóra a pécsi tánc- és balettművészet másik nagy alakja Eck Imre mellett. A fővárosban született és az Állami Balettintézetben szerzett diplomát, majd Pécsre jött. Szintén részt vett a Pécsi Balett megalapításában. 1989-ig számos darabban szerepelt, koreográfus asszisztensként is kulcsszerepet játszott a társulat működésében. 1978 óta a Művészeti Gimnáziumban is oktat. 2002-ben kapta meg a Kossuth-díjat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő