A bányászhivatásra és a hősi halott bányászokra emlékeztek vasárnap délután Pécsen, a Budai vámnál található Szent Borbála-szobornál. A bányászszervezetek által megtartott ünnepi eseményen beszédet mondott Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, pécsi országgyűlési képviselő.
A bányászok védőszentje, Szent Borbála szobrának megkoszorúzásával a bányász szakma hagyományaira emlékeztek. Hoppál Péter a pécsi bányásztradíciók felidézése után hangsúlyozta, hogy a pécsi bányászat megszűnése után is fontos, hogy ápoljuk eme örökséget.
– Amióta a világpiac úgy parancsolta, hogy a kitermelés már nem nyereséges, s ezért a 220 éves munkakultúra örökségét a bányák bezárása minthogyha megpecsételte volna, az elmúlt húsz esztendőben az itt élő közösségek mégis sokat tettek-tesznek azért, hogy ne vesszen feledésbe a bányászat emléke. Szent Borbála ünnepén köszönetet kell mondanunk a pécsieknek, hogy a helyi civil szerveződések országos viszonylatban is kiemelkedő módon végzik a hagyományápolást.
A képviselő kiemelte, hogy Pécsen és Komlón egyre több olyan emlékpont van, amelyek a Szent Borbála-hagyományban gyökereznek. Mint mondta, sikerült megújítani a komlói múzeum bányászati kiállítását, sikerült restaurálni egy közel százéves Szent Borbála-zászlót. De a pécsi belvárosban található bányamúzeumot is hamarosan megújulva vehetik birtokba a látogatók.
– A pécsi identitásnak életre szóló elemei vannak. A pécsiség mibenlétében megtalálhatjuk az ezeréves püspökséget, a jövőre 650 éves egyetemet, a soknemzetiségű kultúrát, a világörökség részét képező ókeresztény sírokat – és a bányászat kultúrájának örökségét is. Ennek ápolása mindig is fontos lesz.
Az államtitkár beszéde után a különböző civil- és bányászszervezetek jelen lévő képviselői koszorúzták meg Szent Borbála szobrát. A pécsi önkormányzat nevében Lovász István jegyző hajtott fejet.