Szombaton két hónap kényszerszünet után nyit újra a pécsi állatkert. Az elmúlt hetekben városi, sőt régiós adakozás indult, és helyi politikusok is rárepültek a témára, többen közülük nyilvánvalóan azzal a céllal, hogy a városvezetés nyakába varrják az önkormányzati fenntartású intézmény nehéz helyzetét. A mai, nyitást megelőző sajtótájékoztatón sok minden tisztázódott az állatkert elmúlt két hónapjával kapcsolatban.
A járványhelyzet miatti kormányzati intézkedések nyomán zárt be március 14-ével a pécsi állatkert. A zoo egy évben 60 millió forint támogatást kap az önkormányzattól, ez a költségvetésük 18 százaléka, a fennmaradó részt a jegybevételből kell előteremteniük. Mivel két hónapon át nem jöhettek a látogatók, s mert sokáig senki nem tudta, pontosan meddig nem jöhetnek, az elmúlt hetekben, a kieső jegybevétel miatt többen is látványosan és nyilvánosan aggódni kezdtek az intézményért. Voltak, akik önzetlenül, és voltak, akik a politikai haszonszerzés céljával.
Péntek délután Bognár Szilvia alpolgármester és Siptár Dávid, az állatkert igazgatója közös, nyitás előtti sajtótájékoztatót tartott.
Maradt a létszám, mindenki kapott fizetést
Bognár Szilvia bevezetőjében hangsúlyozta, bár az állatkertért kibontakozó városi összefogás volt a leglátványosabb akció az elmúlt hetekben, a városvezetés minden önkormányzati cég és intézmény esetében elkövetett mindent az elmúlt időszakban annak érdekében, hogy megőrizzék a munkahelyeket, és mindenki megkapja a fizetését.
Siptár Dávid, az állatkert igazgatója elmondta, az elmúlt két hónapban a fő céljuk az állatok takarmányozása mellett az volt, hogy azok az emberek, akik a március közepi záráskor ott dolgoztak, a nyitáskor is ugyanott dolgozhassanak. Ezt a célt elérték, nem maradtak el fizetések, mindenki időben megkapta a bérét. Siptár szerint a kényszerszünet alatt 28.500 látogatót vesztettek, legalábbis tavaly ennyien keresték fel ebben az időszakban a zoo-t. Az igazgató beszámolt róla, hogy az elmúlt hetekben közadakozásból 5 millió forint jött össze, a természetbeni adományok (takarmány, szalma, széna, táp, zöldségek, gyümölcsök) értéke pedig nagyjából 3 millió forint.
Az igazgató elmondta, jó volt látni, hogy az állatkert közös nevező lett, hogy „oldalaktól függetlenül” sokan segítették az intézményt.
Az önkormányzat időben utalta a pénzt
A politikai cirkusz hátterét feszegető újságírói kérdésre Siptár Dávid elmondta, folyamatos volt a kommunikáció az állatkert és az önkormányzat vezetése között.
– Tudtuk azt, hogy az állatkertnek van legalább egyhavi tartaléka, ahogy azt is, hogy van a költségvetésben egy elfogadott működési támogatás, ami 60 millió forint. Tudtuk, hogy az első részletet, ami négy hónapot fed le, április 20-áig el fogja utalni az önkormányzat, ez így is történt – fogalmazott az igazgató.
Elmondta azt is, hogy amikor ez a pénz megérkezett, nyugodtabbak lettek, ráadásul akkor már voltak információik arról, hogy rövidesen újranyithatnak.
Siptár szerint ugyanakkor az állatkert problémája az újranyitással nem fog megoldódni, hiszen a 45 milliós bevételkiesést valahogy pótolni kell. Más, már megnyitott állatkertek látogatottsága a korábbi évekhez képest egyelőre 50 százalékos. Ha a következő időszakban a pécsi zoo-nál így alakulnak a számok, akkor ugyan a nyári hónapokban önfenntartó lehet a park, télen azonban rosszabbra fordulhat a helyzet, mivel a téli hónapokra nyáron szoktak tartalékot képezni.
A Szabad Pécs kérdésére Siptár Dávid elmondta, az állatkertek egyelőre mind kormányzati a bértámogatásból, mind a járulékkedvezményben részesített körből kimaradtak.
Bognár Szilvia alpolgármester elmondta azt is, hogy a jegyvásárláson kívül egyéb módjai is vannak az állatkert támogatásának, például az adó 1 százalékokat is fel lehet ajánlani az intézménynek.
Egyszerre négyszáz ember, fertőtlenítő, maszk
Siptár Dávid türelmet kér a látogatóktól, hiszen a járványhelyzet miatt egyszerre csak 400 látogatót tudnak csak beengedni szombattól az állatkertbe. Az akvárium-terrárium felső szintje nem lesz látogatható, mivel „nem lehetne megfelelően kooordinálni a látogatók ottani kimenetelét”. Az oroszlánházat és a csimpánzházat is lezárják, de az állatokat külső kifutón is meg lehet nézni. A részleges lezárások miatt kedvezményes jegyet vásárolhatnak a látogatók – tájékoztatott az igazgató. A többi állatházban egyszerre mindössze hat ember tartózkodhat, ezt a közterületfelügyelők segítségével fogják ellenőrizni. Fertőtlenítő szereket helyeztek el a park területén, az igazgató azt kéri, hogy amikor belép valaki a zoo-ba, használja a kihelyezett kézfertőtlenítők valamelyikét. Az állatkert egész területén elvárt a maszkviselés.
Siptár Dávid elmondta azt is, azt szeretnék, ha mindenki, akinek fontos a pécsi állatkert, a következő hetekben jegyet váltana, mert a kiesett bevételt valahogy pótolni kell.
Hófehér kolobusz született
Új lakóval gyarapodott a kényszerszünet alatt a zoo. A zászlósfarkú kolobuszok, más néven gerezák eggyel többen vannak. A kis majom különlegessége, hogy hófehér, egyelőre az anyján csimpaszkodik.
Takarított a Betyársereg
A főbejárat előtti területen a sajtótájékoztatóval egyidőben néhány, a Betyársereg nevű, sokak által szélsőjobboldalinak tartott szervezet logóját a pólóján viselő férfi gereblyézett és söprögetett. A szervezet honlapja szerint néhány tagjuk áprilisban salátát adományozott a pécsi állatkertnek.