-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapPécs AktuálKozármislenyi háziorvos: több mint 20 pozitív esetről tudnak

Kozármislenyi háziorvos: több mint 20 pozitív esetről tudnak

Dr. Molnár Csilla kozármislenyi háziorvos osztotta meg lapunkkal tapasztalatait arról, hogy a vírus második hulláma hogyan és mennyire érinti a kisváros lakóit.

A koronavírus-járvány második hulláma már nem csak az időseket veszélyezteti, dr. Molnár Csilla, Kozármisleny 1-es körzetének háziorvosa lapunknak elmondta, hogy praxisában jelenleg nagyjából 20 pozitív esetről tud. Természetesen a másik háziorvosi körzetet figyelembe véve ez a szám jóval magasabb.

Folyamatosan küldik tesztelésre a betegeket

A fertőzöttek többsége 60 év alatti, az érintettek főleg középkorúak. A kórházba került betegek is jellemzően ebbe a korcsoportba tartoznak, mondta a háziorvos, majd hozzátette, hogy ezeknek a betegeknek nem volt semmilyen alapbetegségük. Ugyanakkor tud olyan 70 év feletti betegről is, akinek volt alapbetegsége, de már gyógyultan távozott a kórházból. Érdekességképpen megemlítette, hogy van egy idős személy, aki viszont tünetmentes, ez kifejezetten ritka eset. A praxisából folyamatosan küld tesztelésre pácienseket – közölte.

Mint mondta, fontos tudni, hogy a vírusdózistól függ a betegség intenzitása és lefolyása: ez azt jelenti, hogy ha valaki szabadtéren, levegőn, a másfél méteres védőtávolság betartása és maszkviselés mellett fertőződik meg, annak sokkal enyhébb tünetei lesznek, mint annak, aki maszk nélkül, zárt helyen, tömegben (például egy buliban), nagyobb „adagban” kapja el a vírust. Utóbbiak pedig – az orvosok egybehangzó véleménye szerint – nagyon betegek lesznek, épp ezért mindenképp kerülni kell a nagyobb összejöveteleket, partikat, találkozókat – fejtette ki dr. Molnár Csilla. Nem csak azért, hogy ők ne fertőződjenek meg, hanem azért is, hogy ne adják tovább a fertőzést másoknak.

Szűrés Kozármislenyben az első hullám idején – Forrás: Kozármisleny Tv Youtube

Kiemelte, hogy a maszkviselés azért is fontos, mert a tapasztalatok szerint, ha két maszkot hordó ember találkozik vagy érintkezik, minimális, azaz szinte nulla az esélye annak, hogy megfertőzik egymást.

Három fő tünetnek kell ahhoz jelentkeznie ahhoz, hogy a beteget leteszteljék (antitest-kimutatásra és kombinált tesztre is van lehetőség a városi sportcsarnokban), ezek a következők: szaglás- és ízérzékelés-zavarok, köhögés-fulladás, láz. Ha a teszt pozitív, a beteg karanténba kerül, ahogy azok is, akikkel érintkezett. A fertőzött kontaktjai – ha tünetmentesek – 10 nap után szabadulnak a karanténból. A pozitív tesztet produkáló egészségügyi és szociális szférában dolgozóknak a karantén végén el kell végezniük egy „felszabadító tesztet”.

Az egyéni felelősségvállalás szerepe a járványhelyzetben kiemelten fontos, hívta fel a figyelmet a háziorvos, hozzátéve: nemrég volt egy esetük, amikor egy tüneteket produkáló beteg azt mondta, hogy tünetmentes, ezért felszabadították, de mégis visszakerült a Covid-osztályra, mert volt tünete.

– Az lesz igazán szabad, aki beadatja a közeljövőben elkészülő vakcinát. Az oltások működését ismerni fogjuk, a koronavírusét viszont nem, az ugyanis folyamatosan mutálódik. Ez a vírus 4-5 évig még velünk lesz és ugyanígy fog pusztítani, az egyetlen hatásos védelem ellene az oltás – mondta dr. Molnár Csilla.

Végezetül hozzátette, hogy noha a kormány azt kommunikálja, hogy az influenza elleni védőoltás korlátlan számban elérhető, ez nem igaz. Átlagosan a háziorvosok 20-at kaptak, a mislenyi háziorvosnak 40-et sikerült beszereznie, de ez is kevésnek bizonyul, több probléma is akadt már ebből.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő