Hirdetés

Nem akármilyen programokkal tér vissza a népszerű rendezvény Pécsre: tanulhatunk a James-Webb űrtávcső legújabb felfedezéseiről, a magyar űrkutatás aktualitásairól, a leendő magyar űrhajós kiválasztásáról, sőt ismét műsorra tűzik a korábbi években nagy sikert arató sci-fi filmek valóságtartalmát vizsgáló előadást is. Kizárólag ezen a hosszú hétvégén, március 23–26. között fulldome vetítések is lesznek a szokásos előszavas planetáriumi előadások mellett a Zsolnay-egyedben. Íme a ZSÖK ajánlója.

A magyar űrtevékenység jelene és jövője címmel tart előadást dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos. Izgalmas időszakot élünk, ugyanis 4 jelöltre szűkült a leendő magyar űrhajós kiválasztási folyamata. Ennek hátteréről, érdekességeiről is hallhatunk az előadáson.

Hivatalos: pécsi orvos lett az egyik magyar űrhajósjelölt!

Még az előző évszázadban kezdték tervezni, végül több mint 10 milliárd dollárba került és 2021 decemberében állították pályára. Mi történt azóta a James Webb-űrtávcsővel és mik az első év eredményei? Kiderül dr. Frey Sándor előadásán.

Az Apollo program során utoljára 1972-ben járt ember a Holdon, majd a NASA a 2010-es évek végén meghirdette az Artemis programot.

Ennek egyik célja visszatérni a Holdra és az első lépések már sikeresen meg is történtek.
A Vissza a Holdra – Az Artemis-program című előadás a projekt eddigi történetéről és a tervezett következő lépéseiről ad áttekintést.

Sci-fi vagy valóság – mit higgyünk el a hollywoodi filmekből? Az űrkutatás népszerű kérdései évről évre megihletik a filmkészítőket, ám sokszor kiszínezik azt. Mit higgyünk el mindebből? Olyan sci-fi filmek jelenetei alapján ismerhetjük meg a választ, mint az Armageddon, a Csillagok között, a Mentőexpedíció, a Star Wars és a Star Trek.

A gyerekek izgalmas Mars-küldetésen vehetnek részt, amely során tablet segítségével robotot is irányíthatnak a vörös bolygó felszínén, vagy akár űrhajós sisakot is felpróbálhatnak.

Az Utazó Planetárium közreműködésével az szokásos planetáriumi vetítések mellett kizárólag ezen a hétvégén fulldome vetítések is lesznek több korosztály számára. A filmek teljes kupolás, látványos 3 dimenziós térhatásúak, amely során a nézők szinte megérinthetik a csillagokat, bolygókat.

Ezen kívül rengeteg kísérő program várja az érdeklődőket: távcsöves bemutatók, biztonságos napfoltmegfigyelés, planetáriumi előadások, Varázsóra fizikai bemutatók és virtuális valóság játékok a VR Univerzumban.

Hirdetés