Fővárosiak előadhatnak, a Szemen Fénye Alapítvány viszont nem lesz ott azon a pécsi konferencián, melynek egyik fő témája a hospice, szervezője pedig a pécsi egyetem. A hazánkban szinte tabutémának számító halállal foglalkozó, kevéssé ismert szakterület máris kettészakadt?
A pécsi fundamentum évek óta harcol azért, hogy hazánkban is mind szélesebb körben legyen ismert a gyermekhospice-ellátás, aminek az a célja, hogy végstádiumban lévő kisbetegek utolsó időszakát a lehetőségekhez mérten megkönnyítsék, segítsenek a szülőknek elbúcsúzni szerettüktől, szembenézni elvesztésével.
A tabutémát feszegető Szemem Fénye Alapítvány Dóri Háza országos hírnévre tett szert idehaza ismeretlen kezdeményezésével, ugyanakkor folyamatosan anyagi nehézségekkel kell küzdeniük. A szervezet a minap kapott támogatást az államtól és már folyamatban van az otthoni gyermekhospice-ellátás megteremtése is.
– Nem értem, miért maradtunk ki a rendezvényből, amit Pécsen tartanak, a pécsi egyetem szervez, miközben itt van a mi székhelyünk is, ráadásul az egészségügyi államtitkárság is segíti munkánkat – mondta Gyura Barbara, az alapítvány vezetője.
A kuratóriumi elnök szerint, ha mást nem is, legalább néhány perces bemutatkozásra módot adhattak volna számukra, ám ez nem történt meg.
Erősen feltételezhető szakmai, szakma-politikai ellentétek állhatnak a mellőzés háttérében, ezzel együtt a PTE szervezésében megvalósuló esemény igencsak rangosnak ígérkezik. A pécsi egyetem orvosain kívül Budapestről több előadó is érkezik, de miskolciak is felszólalnak. Szó lesz a daganatos betegek és hozzátartozóik pszichés támogatásáról, a gyermekhospice fogalmáról intézeti és otthoni keretek között.
A szervezőket is megkerestük, csütörtökön levélben reagáltak:
„A Szemem Fénye Alapítvány több fontos lépést is tett a gyermek hospice ellátás elismeréséért és fejlődéséért. A meghívott előadók között nincsenek más pécsi, baranyai szolgáltatók sem a szakmai előadások között (Irgalmas Rend Hospice Osztálya, Szociális Háló Egyesület, Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány). Természetesen az Alapítvány minden munkatársát szeretettel várjuk a Szimpóziumra, ahogy a többi hospice szolgáltatók (felnőtt és gyermek) is jelezték már a részvételi szándékukat.
A PTE Palliatív Tanszéke együttműködésre törekszik a helyi és országos szervezetekkel, ahogy a PTE egy tavalyi rendezvényére is meghívta és bemutatkozási lehetőséget biztosított az összes baranyai hospice ellátónak, így a Szemem Fénye Alapítványnak is, ahol az Alapítvány bemutathatta tevékenységét. Ez a törekvésünk a szakterület közös fejlesztésére és támogatottságának elősegítésére a jövőben is.”