Hirdetés

Egy hídszerkezetet kellett megtervezniük 3D-ben a II. MIK 3D MechMania verseny középiskolás résztvevőinek, amit aztán kinyomtattak, majd a szerkezet teherbíró képessége döntötte el a helyezéseket. A hidak közül több még a 200 kilogrammnál nagyobb súly alatt sem roppant össze.

A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) azzal a céllal hirdette meg a versenyt, hogy műszaki mérnöki szemléletet adjon a középiskolásoknak – olvasható a témában kiadott sajtóközleményben. A megmérettetésre kreatív, nyitott és műszaki érdeklődésű középiskolások által alakított 3 fős csapatokat vártak, akik a helyszínen egy workshop keretében sajátították el a hidak tervezéséhez, a statikához és a nyomtatáshoz kapcsolódó tudnivalókat.

– A verseny tulajdonképpen egy termék életútját modellezte a tervezéstől a gyártáson át a tesztelésig – mondta el mondja Vasvári Gyula Ferenc, a PTE MIK Gépészmérnöki Tanszék mb. tanszékvezetője, a verseny szervezője. – Már ezen az egy napon is rengeteget tanulhattak a résztvevők: amellett, hogy szélesedik a látókörük, sikerélményt szerezhettek, és megbizonyosodhattak arról, hogy érdemes-e elindulniuk a műszaki pályák irányába.

A résztvevők igen értékes nyereményeket vihettek haza: az első helyezett csapat tagjai mindannyian egy-egy 3D-nyomtató boldog tulajdonosaivá váltak, de az első három csapat iskolája is kapott egy-egy 3D-nyomtatót. A második helyezett csapat tagjai prémium minőségű építőjátékot, a harmadik helyezettek pedig gamerszettet nyertek.

A 2025-ös MachManián a pécsi Janus Pannonius Gimnázium „Janus 3D és Innováció” nevű csapata lett az első, a második helyen a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium „InfoGrund” nevű csapata végzett, míg a harmadik helyet a Szekszárdi Garay János Gimnázium „Garay CAD szakkör” nevű csapata szerezte meg – zárul a közlemény.

Hirdetés