A Nevelők Háza Egyesület közleménye:
„A Baranya Megyei Önkéntes Centrum – Nevelők Háza Egyesület „Közérdekű önkéntesség – utolsó esély” címen szervezett szakmai kerekasztal-beszélgetést február 19-én a Civil Közösségek Házában. A beszélgetések témája a foglalkoztatást helyettesítő támogatásra való jogosultság egyik kritériumát képező közérdekű önkéntes tevékenység és az azzal kapcsolatos tapasztalatok, valamint a felmerülő kérdések tisztázása volt.
Az aktív korú munkanélkülieknek járó foglalkoztatást helyettesítő támogatásra való jogosultságot évente felülvizsgálják. 2011. december 31. után csak annak a személynek folyósítható az ellátás, aki a jogosultság felülvizsgálatát megelőző egy évben legalább 30 nap munkaviszonyt tud igazolni. Amennyiben a jogosult számára nem tudtak közfoglalkoztatás körébe tartozó munkát felajánlani, és az illető a 30 nap munkavégzést egyéb módon nem tudja teljesíteni (egyszerűsített foglalkoztatás, háztartási munka), akkor a 30 nap számításánál az általa teljesített közérdekű önkéntes tevékenység időtartamát is figyelembe kell venni.
E téma mentén ültek le egy asztalhoz az érintett szakemberek. A kerekasztal-beszélgetésen képviseltette magát Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Humán Főosztálya, a Területi Szociális Központok, a Dél-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ Pécsi Kirendeltség és Szolgáltató Központ és az Esztergár Lajos Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központ Baranya Megyei Módszertani Gyermekjóléti Szolgálata is.
A Baranya Megyei Önkéntes Centrum 2012-től végzi a közérdekű önkéntes tevékenység szervezését, több mint 60 civil szervezettel állnak kapcsolatban.
A folyamatos együttműködésnek köszönhetően a 30 napos közérdekű önkéntes tevékenység teljesítésére több formában van lehetőség: több különböző szervezetnél több program keretében (pl.: városi rendezvények, közösségi programok, kulturális rendezvények), vagy egy szervezetnél folyamatosan az adott tevékenység végzésével lehet összegyűjteni a szükséges napokat (pl. kertészkedés, irattár és könyvtárrendezés, múzeumi tárlatfelügyelet, Olvasóliget felügyelete). Az elmúlt időszakban közel 400 fő kereste fel a szervezetet (átlagosan heti 7-8 fő új jelentkező), akik nem tudtak 30 nap munkaviszonyt igazolni, és nem kerültek be a közfoglalkoztatás rendszerébe sem.
A szakmai kerekasztal-beszélgetés célja az volt, hogy a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülő személyekkel foglalkozó szakemberek tapasztalatcseréje révén a program működtethetősége hatékonyabbá váljon. A közreműködők közösen körvonalazták az együttműködés lehetőségeit, valamint megfogalmazódtak azok a fejlesztési irányok, amik a jövőben a résztvevők munkáját segítik (egyszerűsített adminisztráció, hatékony információs rendszer, kapacitásbővítés).”