7 C
Pécs
szerda, november 27, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözmunka pro és kontra

Közmunka pro és kontra

Segély ingyen, a „semmiért”, vagy segély a köz érdekében végzett munkáért cserébe – leegyszerűsítve így foglalható össze a közmunkaprogram lényege, amely az utóbbit favorizálja. Persze ennél azért bonyolultabb a helyzet.

A közfoglalkoztatás politikai kérdéssé, kampánytémává nőtte ki magát a választások előtt, hiszen alkalmas arra, hogy „világnézeti”, felfogásbeli különbségek alapján megossza az embereket. Elsősorban azokat, akiket érint és kisebb részben azokat is, akiket nem érint, de van véleményük az „árokparton dolgozó szerencsétlenekről”. Na de valóban ez-e a helyzet?

– A közfoglalkoztatás célja, hogy a tartósan munkanélkülieket megpróbáljuk visszavezetni a munka világába. A közfoglalkoztatás átmeneti munkalehetőséget biztosít azok számára, akiknek az önálló álláskeresése hosszú ideig eredménytelen – mondta Janovics László, a Baranya megyei munkaügyi központ igazgatója. – Ez segít a benne résztvevőknek, hogy újra munkára alkalmas állapotba kerüljenek, a munka nélkül töltött idő után ismét hozzászokjanak ahhoz, hogy napi rendszerességgel munkába járnak, dolgoznak. Van arra példa, hogy később a versenyszférában dolgozzanak tovább.

Azt a politikusok is elismerik, hogy megosztó lehet a közfoglalkoztatás – másként is gondolkodnak róla.

– A közmunkaprogram még 2009-ben indult el, akkor a közfoglalkoztatottak a minimálbért kapták juttatásként. Ma a juttatás nem éri el a havi 50 ezer forintot, ebből nem lehet megélni – mondta Tóth Bertalan, az MSZP városházi frakciójának vezetője. Szerinte, miután más lehetőség nincs, sokan elfogadják ezt a helyzetet, azonban a közmunkának átmeneti megoldásnak kellene lennie, amelyből a közmunkások belépnek a munkaerőpiacra.

– Ma emberek ezrei rendezkednek be erre a jövedelmi- és munkalehetőségre. A közmunkás képzések sokszor megalázóak és nem hatékonyak, a munkafeltételek sokszor nem megfelelőek. A munkanélküliségre a valós megoldás a tartós, termelő munkahelyek megteremtése – vélekedett.

A Fidesznek nyilván egészen más a véleménye, szerintük a programnak a társadalmi hasznossága megkérdőjelezhetetlen, a köz érdekében végzett munka mindig az.

– Pécsett a közfoglalkoztatottak a 2013-as adatok szerint 2 milliárd forintnyi munkát végeztek el, vagyis ennyi pénzt kellett volna kifizetni, ha nem ők dolgoznak – tudtuk meg Moór Esztertől, a népjóléti bizottság fideszes elnökétől. – Számos feladat elvégzésében működtek közre, vízelvezető árkok építésében, tisztításában, különböző építési-felújítási munkákban, de a szociális területen is dolgoztak, valamint adminisztrációs munkakört is betöltöttek. Nélkülük ezek a munkák nem tudnának megvalósulni, vagy jelentős anyagi terhet jelentenének az önkormányzat számára.

Moór Eszter úgy látja, a közfoglalkoztatás nagy segítséget jelent a tartósan álláskeresőnek, hiszen jövedelemhez juttatja a családokat és elősegíti a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésüket.

Közmunkás

[note note_color=”#ffcd66″]Sarkítva és egyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a Fidesznél úgy gondolkodnak, a kérdés arról szól: „ingyen” adunk-e segélyt a köz pénzéből bárkinek, vagy elvárjuk, hogy a segélyért cserébe végezzen a köz számára olyan munkát, amely gyarapítja a közösséget, emellett pedig pozitív irányba tereli azt, aki benne van a programban.[/note]

A Pécsett jelenleg 1900 ember dolgozik közfoglalkoztatottként, jellemzően építőipari szakmunkás, adminisztrátor, munkavezető és segédmunkás munakörökben.

[box title=”Ki lehet közfoglalkoztatott?” style=”glass” box_color=”#6e88c9″ title_color=”#ffffff” radius=”20″]2011 előtt az álláskeresési járadék három hónapig maximum a minimálbér 120 százaléka (93.600 forint volt 2011 elején), utána még fél évig minimálbér 60 százaléka (akkor 46.800 forint) járhatott. A jelenlegi szabályozás szerint 90 napig jár a támogatás, ami a minimálbérnek megfelelő összeg, 101.500 forint lehet maximum.

Közfoglalkoztatott az lehet, aki a 16. életévét betöltötte, és a munkaügyi kirendeltségen legalább egy napja regisztrált álláskereső. Elsősorban foglalkozás helyettesítő támogatásban részesül, illetve álláskeresési vagy szociális ellátásra nem jogosult álláskereső (vagy a megváltozott munkaképességű és rehabilitációs ellátást kap).

A közfoglalkoztatott idén bruttó 96.800 forintot kereshet, más álláskeresési támogatást nem kaphat mellette. [/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő