Összesen csaknem 2 milliárd forinttal tartoznak a városi szolgáltatóknak az önkormányzati bérlakásokban élők Pécsett. Most összefognak a cégek és együttesen fogják behajtani az elmaradt díjakat. Azt mondják, a tartozók többsége tudna, de nem akar fizetni. Miattuk viszont azok is bajba kerülhetnek, akik rendesen fizetik a számláikat.
Senki sem fizeti szívesen, nagyon sokan csak kisebb-nagyobb csúszásokkal képesek kiegyenlíteni a számláikat, de megteszik; több ezren vannak viszont olyanok Pécsett, akik nem is akarják befizetni a sárga csekkeket. Ezt a tényt az összes pécsi szolgáltató cégnél hangsúlyozták, mert ez a tapasztalatuk – mondják. A notórius adósok elsöprő többsége ugyanis hallani sem akar semmiféle adósságkezelő vagy részletfizetési lehetőségről, de még tárgyalni sem hajlandóak ennek lehetséges módjairól.
A pécsi szolgáltatóknak már csaknem 2 milliárd forinttal tartoznak az önkormányzati bérlakásokban élők. A bérlők többsége szociálisan hátrányos helyzetű, nehéz körülmények között élő, legtöbbször alkalmi munkából élő családokat takar, akik viszont ezt sok esetben ki is használják.
– Erre hivatkozva egyszerűen nem fizetnek semmiért. Mivel a törvényi keretek szűkösek velük szemben, és ezt pontosan tudják, tízből kilencen meg sem próbálják törleszteni a díjhátralékukat. Ha pedig megyünk kikapcsolni, akkor tudják, hogy a többi rendesen fizető család miatt úgyis beavatkozik majd az önkormányzat – magyarázza a hétköznapokat az egyik cég illetékese. – Ezzel persze ők jól járnak, viszont a tartozásukat lényegében a többi lakó fizeti meg, előbb-utóbb.
Mind az önkormányzat, mind pedig a szolgáltatók beleuntak ebbe a helyzetbe, ezért hamarosan együttesen fogják behajtani az elmaradt díjakat.
Bár a részletek még nem ismertek, úgy tudjuk, igen alapos közös nyilvántartást készítenek majd a cégek, ami pontos képet ad a bérlők tartozásairól, a lakásban használt fogyasztás mennyiségéről, valamint a jövedelmi helyzetről. Minderre azért van szükség, hogy a családsegítő szolgálat, a területileg illetékes szociális központok és a népjóléti referatúra együttműködésében készítsenek javaslatot arra, hogy az egyes családok hogyan tudják törleszteni a hátralékukat.
Információink szerint még idén el kell készíteni az összefésült adatbázis prototípusát a cégeknek, majd ezt követően kezdődnek az éles tesztek. Ezek eredményei alapján módosítanak majd a rendszeren, hogy a lehető legtöbb önkormányzati bérlakásban élőt rávegyék a fizetésre, illetve bekapcsolják őket az adósságrendező programba.
[frame]Mint megtudtuk, a PÉTÁV-nak 1,4 milliárdos kintlevősége van, ebből 1 milliárdot tesz ki a bérlakásban élők adóssága. Nem jobb a helyzet a Biokomnál sem. Ott a tartozásállomány 400 millió forint körül mozog, amiből 250 millió forintot a bérlakások által felhalmozott összeg tesz ki. A bérlakásokat kezelő Pécs Holding Zrt.-nek közel hatezren tartoznak a bérleti díjjal, ez pedig mintegy 500 millió forintot jelent. A Tettye Forrásház a többiekhez képest jól áll, nekik „csak” 70 millió forinttal tartoznak a bérlakásokban élők, igaz a cég úgynevezett feltöltőkártyás vízmérőket kezdett felszerelni a bérleményekbe, amellyel előre kell fizetni a szükséges vízmennyiséget. Ezzel csökkenteni lehet a hátralékokat és nem termelődik további tartozás.[/frame]