-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözélet„Közösségként van esélyünk átvészelni ezt a járványt”

„Közösségként van esélyünk átvészelni ezt a járványt”

A koronavírusos betegek száma meredeken nő, a kormányzati hírek az egészségügy állékonyságáról bizonytalanok, az éttermek bezártak, egyre több pécsi félti a vállalkozását, a munkáját, de az életét és az egészségét is. Péterffy Attila, Pécs polgármestere leszögezte: a város vezetése a helyén van, az önkormányzat több területen tett előkészületeket. Nagy port kavart a közterületi maszkhasználat szabályozása, bár a polgármester szerint ez a túlélés kevés lehetséges eszközének egyike. Arról, hogy milyen segítségre számíthatnak a pécsiek a vírus már javában tomboló második hullámában, Péterffy Attilát kérdeztük.

Ma már bizonyos, hogy a koronavírus második hullámához képest az elsőt könnyen átvészelte Pécs. Miket tart a legjelentősebb intézkedéseknek azok közül, amelyeket a koronavírus első hullámában hozott a városvezetés?

Az első hullám idején még senki sem tudta, hogy milyen komolyságú és természetű veszéllyel állunk szemben. Abban az időszakban, amikor hiánycikk volt, maszkokat juttattunk el ingyen minden pécsi háztartásba. Megalkottuk és működtettük a PAPI-t, a programot, amely révén élelmiszerrel és gyógyszerrel tudtuk ellátni a vírus által leginkább veszélyeztetett időseket. Védőeszközök, fertőtlenítőszerek beszerzésével igyekeztünk biztosítani a városi cégek, így a közszolgáltatások fenntartását. Folyamatosan monitoroztuk az aktuális állapotot, és annak megfelelően rendelkeztem a közterületek lezárásáról. Figyeltük és rendszeresen megvitattuk intézmények, civilek és szakemberek bevonásával a szociális igényeket, és igyekeztünk reagálni rájuk. Ennek eredménye volt a háromféle igényalapú támogatás, amellyel azokat a pécsieket segítettük, akiknek veszélybe került a megélhetése, a lakhatása a vírus miatt, vagy hozzátartozóját kellett otthon ápolnia. A Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. 300 millió forintos bérleti díj csökkentéssel igyekezett enyhíteni a pécsi vállalkozások terhein, és szakemberek bevonásával megpróbáltuk minél alaposabban felmérni a vírus városi költségvetésre gyakorolt hatását is. Ez utóbbi munka egyik eredménye egy igazán élő kapcsolat kialakítása lett a pécsi cégekkel.

Most visszagondolva sikeresnek tartja ezeket az intézkedéseket? 

A pécsiek nem maradtak magukra, az önkormányzat ellátta a feladatát, és lehetőségeihez mérten gondoskodott az elesett emberekről, családokról, bajba jutott cégekről. Bízom benne, hogy a sok nehézség ellenére ezt a pécsiek is így élték meg. A mi lehetőségeinken sokat rontott tavasszal, hogy a kormányzati intézkedések már akkor sújtották az önkormányzatokat, így Pécset is: az ingyenes parkolás, a gépjárműadó 40%-ának elvonása, ezek mellett a közösségi közlekedés visszaesése komoly bevételkiesést okoztak. 

A nyári és őszi hónapok hoztak valamiféle enyhülést? 

Semmi sem volt olyan, mint egy évvel korábban, de valamelyest kinyílt az életünk. Igyekeztünk célzott akciókkal felrajzolni Pécset legalább a belföldi turizmus térképére, az  egyik ilyen a Pécs Nyitva kampány volt. Azt gondolom, hogy eredményes volt, sikerült valamelyest pótolni az érintett partnerek bevételkiesését. Mindeközben arra törekedtünk, és törekszünk még mindig, hogy a közösségi összetartozást jelképező ünnepeket akkor is méltóságteljesen tartsuk meg, amikor sok város erre már kísérletet sem tett. Mivel sikerült közben az egészségügyi óvintézkedéseket betartani, szerintem ez is jó döntés volt.
Az elmúlt hónapok ellenére 2020-ban és 2021-ben is mintegy 2-2 milliárd forintnyi iparűzési adóbevétel-kieséssel számolunk. Azt sikerült elérni, hogy az előző városvezetés idején keletkezett 8,5 milliárdos állami kölcsönt nem idén decemberben, hanem 2024-ig elosztva, részletekben kell visszafizetni. Ám ez az évi 1,5 milliárd forintos kiadás is máshogy cseng ma, mint a járvány előtt. E mellett a kormány által elrendelt ingyenes parkolás havi 50-60 millió forintot vesz ki a város zsebéből, a gépjárműadó-elvonás pedig 480 milliós kiesést jelent csak a 2020-as évre. 

Javában tombol a második hullám, itt a rendkívüli jogrend, a kormány felelősségteljes döntéseket kezdett a polgármesterekhez delegálni. Milyen információi vannak a megbetegedésekről a városvezetésnek?

Az önkormányzatok, polgármesterek továbbra sem kapnak a kormánytól semmiféle információt, még mindig vakon kell kormányoznunk. Csak annyit látok, hogy Pécsett az első hullám elején felállított koronavírus központ mellett már a volt Honvéd Kórházat is be kellett állítani a súlyosabb állapotú fertőzöttek kezelésére. Egyébként igyekszünk a Pécsi Tudományegyetem koronavírus elleni küzdelmét is minden eszközzel segíteni. Ebben a szellemben a pécsi önkormányzat járóbetegellátást végző intézményéből hat ápoló és két orvos is a klinika Koronavírus Ellátó Központjában folytatja a munkát. Az egészségügyből érkező hírek sokkal nyugtalanítóbbak, mint amiket a kormány kommunikál. Azt gondolom, hogy a jelenlegi helyzet tényleg nagyon súlyos, nincs értelme és nem is szabad már fokozatosságban, lépcsőkben gondolkodni a védekezésben. Mindent be kell vetni, és azonnal, de lehet, hogy az ország már most elkésett. 

A nagy vihart kavart közterületi maszkviselésre gondol?

Elsősorban arra, igen. Szerintem ma már túl késő óvatos, fokozatos lépéseket tenni.

Milyen konkrét lépéseket várhatnak a pécsi családok a városvezetés részéről a második hullámban?

Felül fogjuk vizsgálni a koronavírus első hullámában kidolgozott igényalapú támogatási megoldásainkat. Megvizsgáljuk ezeket az eszközöket, és a második hullámra igazítjuk. Az világosan látszik, hogy az otthonápolási támogatásra nem volt kiemelkedően nagy az igény, sokkal inkább volt jellemző, hogy a pécsiek lakhatása, és még inkább a megélhetése volt veszélyben a járvány miatt. Az arányok jól látszanak: otthonápolási támogatásra 200 ezer, albérleti támogatásra kicsit több, mint 500 ezer forint támogatást fizettünk ki, bérpótlásra viszont csaknem 12 millió forintot. Ezeknek a támogatási formáknak a felülvizsgálata tehát az arányok miatt folyamatban van.

A pécsi cégek több lépcsőben is kaptak könnyítést, segítséget, most mire számíthatnak?

Erre majd a kormányzati gazdaságvédelmi intézkedések tükrében fogok tudni válaszolni. Jelenleg azt figyeljük, hogy milyen lépéseket tesz a kormány, és ez mire lesz majd elegendő. Ezt meg kell várni, látnunk kell, mihez tud társulni az önkormányzat, hogy be kell-e szállnunk a vállalkozások megmentésébe, és ha igen, mely területeken.

Az első hullám is a legelesettebbeket érintette a leginkább, most, amikor a járvány valósággal tombol, milyen szociális intézkedéseket terveznek?

Az első hullám idején az önkormányzat feladatul kapta, hogy a karanténba helyezett családok élelmezését megoldja. Ez ma nem kötelező, ám ennek ellenére a Magyar Vöröskereszt bevonásával már elkezdtük kiépíteni ennek a rendszerét. A rászoruló,  karanténba helyezett családok ellátásának koordinációját a Vöröskereszt az önkormányzattal együttműködve vállalta magára. 

Lesz PAPI 2?

A Program A Pécsi Idősekért egy jól kidolgozott és bevált rendszer, elő tudjuk venni és újraindítani, ha a szükség úgy hozza. Természetesen folyamatosan dolgozunk azon is, hogy az önkormányzat cégei, intézményei működőképesek maradjanak a ránk váró időszakban is. Az a cél, hogy a közszolgáltatások és az intézményrendszerek továbbra is működjenek, hogy a járvány legsötétebb hónapjaiban is járjanak a buszok, elvigyék a szemetet, legyen este  közvilágítás, nyitva legyenek az óvodák, bölcsődék.

A 2019-es választási ígéretek ennél azért többről szóltak, azoknak a végrehajtása szóba sem kerül már a járvány miatt?

A védekezés megszervezése közben folytatjuk a Megújuló Pécs névre hallgató választási program végrehajtását is. Azon dolgozunk, hogy a fejlesztések ne álljanak meg, ettől még természetesen több folyamat óhatatlanul lelassult. Ezzel együtt is újra lendületet adtunk az új Vásárcsarnok építésének, fejlődik a kerékpárút-hálózat, szépül a belváros. Szakemberek dolgoznak a gazdaságfejlesztési alap felállításán, hogy helyzetbe hozzuk a helyi vállalkozásokat és épül két nagy csarnok, ahova tavasszal új cégek költöznek be. Elkészült az IT HUB, tervezzük az új e-busz beszerzéseket és több más projekt előkészítése is folyamatban van. A jelenlegi városvezetés értékrendjében a demokratikus értékrendek kiemelten fontosak, ezt is deklaráltuk már a választási programunkban.  Ezért, ahogyan a tavaszi hónapokban, úgy most is azon vagyunk, hogy a demokratikus elvek ne sérüljenek. Amint az talán ismert, a rendkívüli jogrend időszakára az egyébként közgyűlési döntések túlnyomó többségét a polgármesterekre bízta a kormány. Én azonban ragaszkodtam hozzá, hogy a tavaszi hónapokhoz hasonlóan biztonságos, online módon vitassuk meg az előterjesztéseket. Természetesen, ugyanúgy, mint korábban, most is úgy tekintek ezekre az online konzultációkra, mintha valódi közgyűlések lennének: bár a rendeleteket én hozom meg, figyelembe veszem a többség véleményét. Ahogyan az első hullámban tettük, most is átállunk a kétnyelvű kommunikációra. Annak érdekében, hogy a legfontosabb intézkedéseinkről az itt tartózkodó külföldiek – közöttük a legnagyobb számban nyilván a diákok – is értesüljenek, ezeket angol nyelven is közzétesszük.

Összességében milyennek látja a pécsiek kilátásait a következő hónapokban?

Pécs vezetése minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a város minél kisebb veszteséggel átvészelje a járvány második hullámát, de ez nagyon nagy részben magukon a pécsieken is múlik. Azt kérem mindenkitől, hogy az előírt módon használjon maszkot, vegye komolyan a kézfertőtlenítést, a távolságtartást. Pécs vezetése a helyén van, polgármesterként igyekszem felelősségteljes döntéseket hozni, akkor is, ha ezek nem népszerűek. Azért teszek így, mert számomra minden pécsi élete fontos. Meggyőződésem, hogy senki sem halhat meg egy felelőtlen, népszerűséget hajhászó, vagy éppen gyáva döntések miatt, netán azért, mert kényelmetlenséget okoz a maszk viselése. Ha közösségként viselkedünk, akkor van esélyünk átvészelni ezt a járványt, és utána megerősödve, közösen építeni tovább ezt a gyönyörű várost. Ehhez most fegyelemre és türelemre van szükség. Ezt kérem minden kedves pécsitől.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő