Az augusztusi élénkülést követően szeptemberben tovább nőtt az export és az import volumene, az előbbi 8,6, az utóbbi 2,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A kivitel élénkülését a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek kereskedelme, a behozatal lassabb növekedését az energiahordozók importjának visszaesése okozta.
Euróban számolva a kivitel 8,5, a behozatal 5,4 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberi szintet.
Az első kilenc havi kivitel értéke 16.181 milliárd forint (59,6 milliárd euró), a behozatalé 14.697 milliárd forint (54,17 milliárd euró) volt, a kivitel volumene 11,7, a behozatalé 8,5 százalékkal haladta meg az előző évi szintet.
A külkereskedelmi mérleg aktívuma január és szeptember között 1.483 milliárd forintot (5,451 milliárd eurót) tett ki, 400 milliárd forinttal (1,516 milliárd euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában.
A KSH adataiból kitűnik, hogy az ázsiai országokkal szembeni passzívum jelentősen, 575 milliárd forinttal (2,046 milliárd euróval) mérséklődött, míg az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 184,5 milliárd forinttal (671 millió euróval) romlott.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 18 százalékkal bővült, ezzel szemben az import stagnált a bázisszinthez képest. A külkereskedelmi forgalom hiánya 583 milliárd forint volt, 378 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első kilenc hónapjában.
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2011 első kilenc hónapjában a kivitelben 10, a behozatalban 12 százalékkal haladta meg a bázisidőszak szintjét. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az unió egészét nézve 21,8 milliárd forinttal (167 millió euróval) nőtt: ezen belül az új tagállamok esetében 222 milliárd forinttal javult, míg a régi tagállamok vonatkozásában 200 milliárd forinttal (676 millió euróval) romlott az egyenleg.
Az idei január-szeptemberi forgalom forintban mért árszínvonala importban 2,7, exportban 1,5 százalékkal emelkedett 2010. január-szeptemberhez viszonyítva. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva közel 8, míg az euróhoz képest mintegy 1,5 százalékkal értékelődött fel.
A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 11, illetve 6 százalékkal nőtt az első kilenc hónapban. Bár az első negyedévben még közel 20 százalékos volt a volumen növekedésének üteme mindkét irányban, a második és a harmadik negyedévben a kivitelé egyszámjegyűre lassult, a behozatal szintje a bázis körül alakult.
A feldolgozott termékek kivitelének volumene 16, a behozatalé 13 százalékkal volt több, mint 2010. január-szeptemberben.
Az energiahordozók importvolumene 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Január-szeptemberben ellentétesen alakult a két legnagyobb súlyú árucsoport behozatalának volumene: a kőolaj és kőolajtermékeké az első félévet jellemző kétszámjegyű növekedést követően a harmadik negyedévben némileg csökkent, míg a természetes és mesterséges gázé a 20 százalékot meghaladó visszaesés után már 12 százalékkal nőtt.
Idén az első kilenc hónapban az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene alig változott, míg a behozatalé 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.