Rengeteg külföldön munkát vállaló magyar tért haza a koronavírus-járvány terjedésének következtében hazánkba. Sokan viszont valamilyen okból kifolyólag nem tudtak, vagy nem is akartak visszatérni Magyarországra. Lássuk, az otthontól távol ragadt baranyaiak hogy vélekednek a jelenlegi helyzetről és mire számítanak a továbbiakban. Mutatunk néhány példát.
A pécsi Untenberger Réka jelenleg a járvány által rendkívüli mértékben sújtott Olaszországhoz tartozó Dél-Tirolban, azon belül is Colfosco in Badia településen él, és egészen a járványhelyzet miatti intézkedések bevezetéséig lakóhelyétől nem messze dolgozott felszolgálóként egy síiskola bárjában. Habár az ország ezen régióját mindeddig megkímélték a tömeges koronavírus-megbetegedések, egy sor szigorú szabályt kell betartania az itt élőknek is.
– Március 10-e óta nem dolgozom. Március 9-én jelentették be, hogy 11-e az utolsó nap, mikor járnak a síliftek, aztán vége a szezonnak. Másnapra aztán már tizedike lett belőle, közölték a turistákkal, hogy két napjuk van összecsomagolni és hazamenni. Az összes szállodának, hotelnek, apartmannak be kellett zárnia. Ezeket követték az éttermek és hütték, egy-kettő maradt nyitva létszámkorlátozás és rövidített nyitvatartás mellett. Végül szép lassan minden bezárt, bejelentették, hogy senki nem mehet semerre. Először ezt nem nagyon fogta fel senki. Amíg esett a hó, mi is mentünk csúszkálni, sokan sível vagy snowboarddal indultak neki a hegynek. Ezután minden tevékenységet betiltottak, sőt pénzbüntetést is kiszabtak, háromszáztól egészen háromezer euróig. Csak ezután értette meg mindenki, hogy bizony otthon kell maradni – mesélte Untenberger Réka. Hozzátette, míg az olaszok haza tudtak menni, sok külföldi ott ragadt a határok lezárása miatt.
Elmondta, mára minden kiürült, minden zárva van. Kicsit olyan a helyzet, mintha csak a síszezonon kívül lennének, csak drasztikusabb, nincs élet, mondta a pécsi nő. Jelenleg csak az élelmiszerboltok és a patikák üzemelnek, azok is szigorú szabályozások mellett.
– Ha kimozdulsz otthonról, kötelező maszkot húzni és kitöltött formanyomtatványt kell magaddal vinni mindenhová. Folyamatosan ellenőriznek a hatóságok, igazolnod kell magad és meg kell indokolni, hová mész, és miért. De éppen a napokban Dél-Tirol kormányzója enyhített az intézkedéseken, mert itt nem olyan veszélyes a helyzet más részekhez képest. Igazából mindenki otthon van, rendezgeti a házat, takarít, sétálgat, nincsen pánik. Egy-két emberről hallottam, hogy megbetegedtek; a szomszédot nem láttuk jó ideig, aztán kiderült, hogy karanténban volt az egész család, de már jól vannak. Én sokat pihenek, rajzolok, filmezek a párommal, elvagyunk. Ő egyébként jár dolgozni, eleinte rotációban mentek be az irodába, de most már visszaálltak a normális kerékvágásba, csak ügyfeleket nem fogadnak. Nincsen okom panaszkodni, csak a családom és a barátaim hiányoznak otthonról – mondta végül.
A Baranya megyei Bólyból költözött Ausztriába évekkel ezelőtt Zsifkovics Virág. Férjével jelenleg a Leoben nevű városban élnek, Stájerország tartományban. Ugyan a legtöbb koronavírus-fertőzöttről Tirolban tudni, az egész országban szigorú szabályokat vezettek be a rohamosan terjedő járvány megfékezésének érdekében.
– Amikor tudatosult mindenkiben a vírus miatti veszély, egyik napról a másikra eltűntek az emberek az utcákról, felfogták, hogy otthon kell maradni. A rendőrök folyamatosan járőröznek: eddig napi kétszer láttuk őket az utcánkban, most viszont napi hatszor is jönnek. Hangosbemondón mondják, hogy maradjunk otthon, és hogy együtt sikerülni fog. Este hatkor mindenki kinn áll az erkélyen és „buli” van. Egy szomszéd nyomja a zenéket, aztán ha vége, tapsolunk az egészségügyi dolgozókért. Nekem ez nagyon bejön – mesélte a fiatal baranyai nő. Hozzátette, szerinte az egészségügyesek mellett a csomagkiszállítók is tapsot érdemelnek, hiszen mióta az emberek unatkoznak, a futároknak rengeteg a dolguk.
Elmondta, a régiójukban másfél hete nem emelkedett a betegek száma, így kicsit enyhítettek a korlátozásokon. Néhány bolt kinyithatott és elkezdtek mászkálni az emberek, sokkal nagyobb lett a forgalom tapasztalatai szerint. Hozzátette, reménykedik abban, hogy emiatt nem emelkedik majd újra a fertőzések száma.
– Mivel a kisfiúnk nemrég született meg és egyelőre kórházban van, speciális a helyzetünk. Most pedig a vírus miatt anyukámék nem tudnak kijönni hozzánk segíteni sem. Ha a babát kiengedték, amilyen gyorsan lehet, hazamegyünk – mondta végezetül.