Országos mintaprogram is lehet abból a baranyai kezdeményezésből, ami helyi méhészektől ered. A termelők azt találták ki, hogy a mézet egy különleges és gyermekbarát csomagolásban juttatnák el az iskolákba, hogy ott havonta egyszer ingyen kóstolgathassák a finomságot. Ha beválik a program, akkor az ország valamennyi elemijében a baranyai termelők méze csöpöghet.
Az európai átlagtól el vagyunk maradva
Tíz évvel ezelőtt fél kilogramm mézet fogyasztottak a magyarok egy év alatt. Jó pár kampány és a termelők összefogása kellett ahhoz, hogy ez a mennyiség 20 (!) dekagrammnyival több legyen. De végül több lett és ez a méhészeket is inspirálta. Főleg a baranyaiakat.
– Azt szeretnénk elérni, hogy úgy, mint az alma és a tej, a méz is eljusson a gyerekekhez – hangsúlyozta May Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület baranyai szaktanácsadója. – Baranya megyében kiváló minőségű mézek állnak rendelkezésünkre. A repce, az akác, a hárs és a virágmézek is messze a legjobbak, így ezek által országosan is lehetne népszerűsíteni a mézfogyasztást – tette hozzá a szakember.
Máshogy tálalnák a mézet
Most pedig egy különleges gép segítségével, teljesen más köntösbe is bújtatnák a csöpögős édességet.
– A méhészek a Baranya Megyei Önkormányzatot keresték meg az ötlettel, hogy a gyerekek körében kezdjük népszerűsíteni a mézet. Mi pedig próbálunk segíteni a megvalósításban – mondta Nagy Csaba. A Baranya Megyei Közgyűlés elnöke hozzátette, egy különleges csomagológép megvásárlásával tudják támogatni a kezdeményezést.
A program jövő év elején indulhat el. A tervek szerint havonta egyszer ingyen kaphatnának a gyerekek mézet, mindezt úgy, hogy élmény legyen nekik a fogyasztása.
– Olyan egységcsomagban kerülne az általános iskolások elé, ami által nem undorodnak meg a ragadós, csöpögős természetes „édesítőszertől” – tette hozzá Nagy Csaba. – Most azon dolgozunk, hogy kitaláljuk azt a technikát, amivel a csomagolás gyerekbarát és praktikus lehet. Ha elkészül a gép, akkor Vajszlón állítják majd üzembe és onnan terítenék be az országot a baranyai mézzel. Ez pedig országosan is egyedülálló mintaprogrammá válhat.
[su_note note_color=”#63d574″]A mézet egyébként a négy éve indult Mézes Reggeli programmal már megpróbálták népszerűsíteni az általános iskolások körében. Az akció keretében a gyerekek a helyi méhészegyesületek, termelők és a megyei szaktanácsadók segítségével megismerkedhettek a leggyakoribb hazai mézfajtákkal és meg is kóstolhatták azokat.[/su_note]