Lesz pár igencsak szórakoztató és vicces film februárban a pécsi mozikban, de túlsúlyban lesznek a komoly, agyondíjazott és még sok hasonló elismerésre jelölt alkotások. Lesz miből csemegézniük a jó filmeket kedvelőknek, de reméljük, hogy az alábbiakban egy kicsit megkönnyítjük a döntést!
Február 7.
Február első említésre méltó filmpremiere a méltán elismert és szeretett Lego-kaland folytatása lesz. A pop-kulturális utalásokkal, szélsebesen hadart okos poénokkal teli – nem mellesleg nagyon látványos – első Lego-film után nem sokkal a szebb napokat látott főhőseink, a Kiválasztott és Vadóc újabb veszélyekkel kénytelenek szembenézni, melyekkel természetesen újfent a mindenki által ismert Lego-építőkockákból épült birodalmon belül találkoznak. Az új ellenségek a távoli Duplo bolygóról érkeznek, a kemény idegenek minden legóból épült dolgot lerombolnak maguk körül. Velük kell az ismert és új tagokból összeverődött csapatnak megküzdenie, feltűnik tehát a Zöld Lámpás, Superman, Batman, Vasszakáll, Unikitty és még sokan mások. Őrült akciókból lesz elég, kacagtató viccekből szintén, aki életében legózott már valaha, az ne hagyja ki!
Yorgos Lanthimos legújabb filmje, A kedvenc egyaránt a filmes díjszezon és a kritikusok kedvence is, persze címét nem ezért kapta. A sajátos hangú, megosztó, nehéz és elidegenítő filmjeiről ismert görög rendező kicsit közérthetőbb filmet készített, érdemes lesz a szkeptikusoknak és a művészfilmektől idegenkedőknek is próbát tenni vele. A 18. század elején, Anglia és Franciaország háborúban állásakor – amikor mindennek ellenére még virágzott a kacsafuttatás és az ananászfogyasztás – játszódó film története szerint a beteg Anna királynő (Olivia Coleman) foglalja el a trónt, nevében pedig közeli barátja, Lady Sarah Malborough (Rachel Weisz) kormányozza az országot, közben ellátja a gyengélkedő uralkodót is. Mikor egy új szolgáló, a bájos és talpraesett Abigail (Emma Stone) megérkezik az udvarba, Lady Sarah a szárnyai alá veszi, Abigail viszont csak az alkalmat keresi, hogy visszatérhessen arisztokrata életéhez. Miközben a politikai üzelmek és a háború lefoglalja Lady Sarah-t, a szolgáló apránként elfoglalja a helyét Anna királynő mellett: innentől kezdve semmi nem akadályozhatja meg abban, hogy kérdéses céljait elérje.
Február 14.
Kezdjük február második hetét egy kis Valentin-napi nevetéssel! Az Amit nem akarsz tudni a szüleidről című vígjáték (melynek beszédes eredeti címe az, hogy „Részeg szülők”) története ott kezdődik, amikor Frank (Alec Baldwin) és Nancy (Salma Hayek) egyetlen gyermeke egyetemre megy. A gazdag és menő környéken élő pár viszont nem áll már olyan jó anyagilag, ez csak a látszat. Gyorsan pénzhez kell jutniuk, ezért egy szélsőséges, de mesterinek tűnő tervet eszelnek ki: kiadják a szomszéd házát, amíg az nyaral. Sajnos a szomszédot – hogy miért, azt nem árulhatjuk el – el akarják rabolni, de helyette a finoman szólva is emelkedett állapotban lévő Franket és Nancy-t ejtik túszul. Trükkjükből rémálom válik, a film igazi félreértések vígjátéka lesz, sok-sok nem feltétlenül ízléses poénnal és őrült fordulatokkal. Randizós filmnek tökéletes lesz!
A lengyel Pawel Pawlikowski előző filmjével, a nagyszerű Idával egy halom díjat – köztük Oscar-díjat – és elismerést bezsebelt, nem véletlenül. Legújabb alkotását is imádják a kritikusok, sokan kortárs mesterműként utalnak már rá, de persze ezt majd mindenki döntse el a Hidegháború megtekintése után. A film egy összetett és mély szerelmi sztori, ami évtizedeken és országokon ível át. Két lengyel zenész kapcsolatát látjuk kibontakozni, akiket szétválaszt a férfi disszidálása. A Párizsban megélhetését kereső férfival szemben a nő a kommunista rendszerben próbál meg zenészként érvényesülni, de idővel Európa különböző országaiban újra és újra találkoznak, románcuk mintha erősebb lenne az őket körülvevő időnél, politikai helyzeteknél és a távolságnál. Gyönyörű, súlyos, megérintő és elgondolkodtató filmre lehet számítani.
Február 21.
Bizonyára sokan lesznek, akik A nagy dobás című Oscar-díjas filmjével ténylegesen nagyot dobó Adam McKay legújabb alkotását, az Alelnököt azért fogják megnézni, hogy saját szemükkel lássák a Dick Cheney volt amerikai alelnök szerepére irdatlanul meghízott Christian Bale legújabb nagy átváltozását és persze hasonlóan nagy alakítását. Ennél nyilván többről van szó, a film a kortárs amerikai politika egyik legzárkózottabb alakjának történetét meséli el nem épp a megszokott életrajzi filmek módján, merész filmes fogásokkal, sötét humorral, feszültséggel, erős kritikával (a hatalommal való visszaélés az egyik kiemelt motívuma a filmnek). Fontos film ez, hiszen Cheney politikai manőverei szinte teljesen megváltoztatták az amerikai politikát, hatása pedig még évekig érezhető lesz, McKay ugyanakkor nagyban fókuszál a politikus visszafogott magánéletére és családja iránt táplált meghökkentően tiszta és őszinte szeretetére, melyről a híradók és politikai elemzések egy szót sem mondtak. Feltehetően nem marad díjak nélkül a film, érdemes lesz megnézni!
A február a díjnyertes és díjakra érdemes filmek hónapja lesz a pécsi mozikban, ekkor érkezik a Zöld Könyv – Útmutató az élethez című Oscar-esélyes és kritikusok által mennybe menesztett film is, mely egy szórakoztató, mély, kemény és megható road movie keretén belül beszél egy fekete zenész (Mahershala Ali) és egy erőszakos múltú, jó lelkű, fehér volt kidobó (Viggo Mortensen) furcsa, nehezen formálódó kapcsolatáról. Tony Lip igazi „előbb ütök, aztán kérdezek” figura, aki némi pénzért bevállalja, hogy a rasszista amerikai délvidéken fuvarozza végig a kifinomult modorú afroamerikai zongoristát, aki a feketék számára nem épp idilli környéken turnézik. A jelenleg újra terebélyesedő amerikai rasszizmus konfliktusaira hívja fel a figyelmet a film, de közel sem direkt módon, egy nem mindennapi barátság kialakulásának részeként. Felsorolhatatlanul sok díjat kapott és legalább annyira jelölték is, az Oscar-díjátadó után is sokat fogunk róla még hallani.