-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapPécs AktuálGyurcsány pártjának a baloldali polgármesterjelölt lesz a pécsi sztorija

Gyurcsány pártjának a baloldali polgármesterjelölt lesz a pécsi sztorija

A DK elmúlt hónapokban történt eseményeiről és a DK EP-választáson elért eredményéről beszélt Kunszt Márta, a párt pécsi vezetője a lapunknak adott interjúban. A politikus az ellenzék őszi önkormányzati választásra való felkészüléséről is szót ejtett. 

– A DK hatalmas győzelmet aratott a baloldalon belül az EP-választáson, amit Tóth Bertalan, az MSZP elnöke úgy értékelt, hogy a DK megnyerte a háziszépségversenyt. Erről mi a véleménye?

– Miért nem Tóth Bertalant kérdezi?

– Mégiscsak a DK jött ki győztesen a DK-MSZP-versenyből.

– Hát most. De nem jelent semmit, hogy egy európai parlamenti választáson hogyan szavaztak, mert ebből nem lehet súlyponteltolódásra következtetni. Ez egy listás választás volt, én óvatosan bánnék ezzel az eredménnyel.

– A politikusok diplomatikusan azt szokták mondani, hogy az eredmény nincs hatással az ellenzéki együttműködésre a pozíciók, a körzetek elosztására. A realitás viszont az, hogy a DK-nak van a legtöbb szavazója az ellenzéki oldalon, majd a Momentum következik, végül jóval kevesebb van az MSZP-nek. 

– Ez egy pillanatfelvétel, valami elmozdult, de hogy ez tendencia lesz, vagy sem, azt majd az őszi választás fogja megmutatni.

– A Jobbik például korábban, az ellenzéki tárgyalások kezdetén még második erőnek számított, most azonban nagyot vesztett a támogatottságából.

– Természetesen befolyásolja az EP-választás az ellenzéki tárgyalásokat, hiszen nem a korábbi erőviszonyokból indulunk ki, végső soron úgy tudtunk megállapodni, hogy kiegyenlítődtek az erőviszonyok.

– Hogyan kell ezt elképzelni?

– Mi azt próbáljuk közvetíteni, hogy a város érdekeit nézzük, és igyekeztünk mindenki számára elfogadhatóan elosztani a helyeket, hogy az emberek azt érezzék, hogy nekünk nem a pártok a fontosak.

– Az MSZP-s Újhelyi István azt mondta a kampány után, hogy az MSZP-nek nem volt sztorija, a DK-nak viszont Dobrev Klára – aki egyébként Apró Antal unokája – volt a sztorija. Lesz ugyanilyen erős sztorija a DK-nak ősszel is, fel tudnak építeni új képviselőjelölteket?

– Igen, lesz ilyen, Péterffy Attilának hívják, rá fogjuk a sztorit építeni. Bár még formálódik, de nagyon komoly programja lesz, és talán még Toller Lászlónak sem volt ilyen erős.

– Tavasszal tartottak egy taggyűlést, amelyről kiszivárgott később egy hangfelvétel is. Akkor az egyik jelöltjükről azt mondták, hogy iszik, egy srácot pedig linknek tartottak – és elég komoly problémát jelentett a képviselőjelöltek megtalálása, őszig lesznek alkalmas jelöltjeik?

– Ez nem egy taggyűlés volt, hanem egy zárt körű vezetőségi ülés, amit a DK frakcióirodájában tartottunk. Nem tudom, miként szivárgott ki. Az senkinek nem jelent problémát, hogy valaki vagy felvette, vagy bennünket most is lehallgatnak. Az eset megrázta a közösségünket, de nem omlott össze a DK, azok persze nem vették jó néven, akik szóba kerültek. Úgy voltam vele, hogy nem mondhatunk olyan érdekes dolgokat, amik különösebben gondot okoznának. Ez egy munkafolyamat: a belső döntéshozók mérlegelik, hogy kit indítsanak, és mindenki elmondja a tapasztalatait.

– Tehát lesz alkalmas jelöltjük, ha ez problémát okozott?

– Vannak alkalmas jelöltjeink. De aki ismeri a pártok belső működését, akkor az tudja, hogy valamennyi képviselőjelölt-állítás gondot okoz, ez egy belső munkafolyamat. A Fidesznek sem volt könnyű a polgármesterjelöltet megtalálnia.

– Az ominózus ülésen arról is beszéltek, hogy a Momentummal és a szocialistákkal is mindig összevesznek. Ha városvezetői pozícióba kerülnek és egymással sem tudnak szóba állni, akkor hogyan fogják Pécset irányítani?

– Nem arról volt szó, hogy összeveszünk egymással, hanem hogy az ideológiai elképzeléseink egymástól távol vannak, ezért ha ez lenne a középpontban, akkor nehezen tudnánk közös nevezőre jutni. Miután a város ügyeiről van szó, ezt félretesszük.

– Lehet várost úgy vezetni, hogy semmilyen ideológia nincs mögötte, semmit nem gondolnak a világról?

– Ezt a választóktól kell megkérdezni, úgy tűnik, hogy nem mérvadó ez az ideológiai különbség. Ha profi politikusok vagyunk, akkor ezt tudomásul kell venni.

– A DK, az MSZP és a Momentum után a Jobbik is támogatja a  polgármesterjelöltjüket, holott egy hónapja még azt mondták, hogy semmiképpen sem támogatják a baloldali jelöltet. Mi a véleménye azokról, akik egy hónapon belül megváltoztatják az álláspontjukat, nem tartanak attól, hogy később is ezt teszik? A Jobbik politikusainak voltak antiszemita megnyilvánulásaik, amelyek alighanem a DK választóinak értékrendjével szöges ellentétben vannak, hogyan férnek bele az együttműködésbe?

– Minden pártnak van fejlődéstörténete, a Jobbiknak is, ma már ez nem jellemző rájuk. Ők is változtak, mi is változunk. A pécsi képviselő-testületben négy éve együtt dolgozunk, sosem volt nézeteltérés köztünk, nagyon sokszor beálltunk a Jobbik kezdeményezései mögé.

– Az LMP ellenben következetesen azt állítja, hogy nem támogatják a baloldali jelöltet. Az LMP az EP-választás kudarcának okaként a belső problémáik mellett az MSZP és a DK gyűlöletkampányát jelölte meg.

– Nehéz megemészteni az eredményeket. Az LMP az országgyűlési választáson nem fogott össze, ezért büntették meg őket. Nem volt gyűlöletkampány, csak megjegyeztük, hogy miattuk nyert a Fidesz sok helyen. A Jobbik pedig elkövette azt a hibát, hogy 20 százalékos pártként az elnöke odadobta a gyeplőt, hogy „jaj, csókolom, nem nyertünk”.

– Mellár Tamás mintájából kiindulva, aki függetlennek mondta magát és ma már az MSZP-P-frakciószövetség tagja, Péterffy Attilának újra elhiszik majd a pécsiek, hogy független? Mi az oka annak, hogy nem indulhat el pártszínekben?

– Melyik párt színeiben induljon?

– Mondjuk a DK, vagy az MSZP színeiben, hiszen például éppen Mellár Tamás mondta azt, hogy neki az MSZP volt pénztárnoka, Puch László mutatta be a baloldali jelöltet.

– Az a helyzet, hogy nemcsak pártok, hanem egyesületek is támogatják. Ezért célszerű, hogy független jelölt legyen, de nem tagadja, hogy pártok támogatják.

– A Facebookon úgy nevezi magát mint független, nem pedig úgy, hogy az MSZP, a DK és a Momentum jelöltje. Cserfainé Kovács Ágnes négy éve úgy került be a testületbe, hogy a neve mellett még az szerepelt: Forum Sopianae-MSZP-DK-Együtt.

– Ő is független volt, nem lehetett odaírni a szavazólapon, pedig én szerettem volna szórólapokra feltenni a pártok lógóit, de nem engedték. Ön rosszul emlékszik.

– Nem, ma is így szerepel a neve a hivatalos oldalon, a valasztas.hu-n.

– Na mindegy. Ez a múlt.

– Akkor tehát ennek mi az oka?

– Célszerűnek tartjuk ernyőszervezet alá szervezni a választópolgárokat, mert így lehetséges, hogy akkor olyan, nem pártelkötelezett szavazókat is bevonzunk, akik egyébként a pártokra nem szavaznának.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő