A felsőbb jogszabály változása miatt egy évvel elhalasztja a pécsi önkormányzat a kutyák megjelölésének kötelezővé tételét. Az egyedi azonosítókat csak jövő nyártól kell beültetni az eladásra vagy elajándékozásra szánt kedvencekbe.
Mint arról korábban beszámoltunk, a város tervei szerint idén július elsejétől vezették volna be azt a rendszert, amelynek kapcsán a gazdát cserélő állatok tulajdonosait kötelezték volna a chipek beültetésére. Az egyedi azonosító minden, a kutyával kapcsolatos orvosi és egyéb információt képes tárolni, ezért az állat elkóborlása, elvesztése esetén is könnyen megtalálható a gazda.
A városvezetés most egy teljes évvel halasztja el az azonosítók kötelezővé tételét, ugyanis az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény módosításáról fog nemsokára dönteni a parlament. A felsőbb jogszabály változása nagymértékben befolyással lehet a helyi rendeletre is, ezért az önkormányzat kivár.
A törvényjavaslat egyébként számos, az állattartással kapcsolatos módosítást tartalmaz. Többek közt részletesen rendelkezik az ebek mikrochippel történő megjelölésének szabályairól, illetve azok teljesítésének módjairól, továbbá a megjelölt ebek adatainak külön e célra létrehozott országos, valamint helyi adatbázisba történő bejegyzésével is.
A várható főbb módosítások között lesz az is, hogy a tartás helye szerint illetékes települési önkormányzatnak minden év május elsejéig évente ebösszeírást kellene végeznie, majd minden, négy hónaposnál idősebb eb után az eb tulajdonosának a tartás helye szerint illetékes települési önkormányzat részére ebrendészeti hozzájárulást kellene fizetnie. Ennek mértékét az önkormányzatok állapíthatják meg; összegük 2000 és 3500 forint között változhat. A chipes kedvencek esetében 500-1000 forint lehet a díj mértéke.
A törvény azt is kimondaná, hogy a hozzájárulásokból befolyt pénz legalább felét az ebek ivartalanításának és mikrochippel történő megjelölésének támogatására kell fordítaniuk az önkormányzatoknak.