22 C
Pécs
szerda, július 3, 2024
KezdőlapPécs AktuálLajos Milán: Kamatoztatni kellene helyi adottságainkat

Lajos Milán: Kamatoztatni kellene helyi adottságainkat

A június 9-ei önkormányzati választáson Pécsett hat polgármester-jelöltre lehet szavazni. Péterffy Attila polgármesternek öt kihívója van: dr. Csizmadia Péter (Fidesz-KDNP-ÖPE), dr. Sándor Zoltán (Mi Hazánk), Szentgyörgyváry Péter (független), Bognár Szilvia (Tiszta Kezek), Lajos Milán (független). Az öt kihívónak ugyanazokat a kérdéseket küldte el lapunk. Ketten küldtek válaszokat: dr. Sándor Zoltán és Lajos Milán. Az alábbiakban Lajos Milán válaszai olvashatók.

Hogyan értékeli a 2019-2024-es pécsi önkormányzati ciklust? Fejlődött-e Pécs ebben az öt évben? Ha igen, mely területeken, ha nem, miért nem?

– Ebbe a ciklusba nagyrészt beleszólt a Covid-járvány is, ettől függetlenül egy kicsit aktívabb fejlődést vártak volna a pécsiek. Nem mondom, hogy sokkal rosszabb lett, de sokkal jobb sem. Egy helyben toporgunk, fejlődésre is van példa, de negatívumok is vannak.
Negatívumok: Az úthálózat felújításának a minősége egyszerűen kritikán aluli. Egy másik EU tagállamban (akár a kevesebb mint 50 km-re fekvő Horvátország esetében) ezt teljesen másképp csinálják, mint itt nálunk. Legtöbb helyen csak a kopó felületet cserélik, azt is pár méter hosszúságban, ráadásul olyan helyeken, ahol az úttest egész hosszát az alapig leásva kellene cserélni. A felújítások hossza pedig egy-egy esetben nevetségesen sok idő.
Az önkormányzati lakások kiosztásánál is rengeteg botrány, vita volt. Személyesen ismerek olyan hátrányos helyzetű pécsi lakost, akinek évek óta szüksége van lakásra, mégsem kap.
A közbiztonság a másik nagy probléma. A nemrégiben történt lapátcsapkodós gázolás szinte sokkolta a pécsieket, hogy a belvárosban hogyan történhetett egy ilyen eset fényes nappal mindenki szeme láttára. A meszesi, valamint a kertvárosi városrészben élő idősebbekkel többször beszéltem, elmondásuk szerint sötétedés után már ki sem mernek lépni otthonuk ajtaján. Nyilván megvannak azok az utcák, melyekre ez fokozottan ráillik, de összességében azt kell mondjam, hogy a közbiztonság rosszabb lett. 

Melyek azok a várospolitikai és / vagy városüzemeltetési területek, ahol változásra van szükség? Ismertesse konkrét elképzeléseit e változásokat illetően!

– Mindenképpen kamatoztatni kellene a helyi adottságainkat, ez pedig az egyetemmel kapcsolatos. Nálunk rengeteg diák van, amiből több olyan terület is profitálhatna, amit eddig még nem húztak elő a kalapból. A Biokom a kieső városrészeken néha mintha elfelejtene fűnyírózni, bár van, amikor a frekventáltabb területeken is, a ferde betonlapokon könnyű megbotlani, a résekből pedig szépen növekszenek a gyomok. Sokkal több szabadtéri programot kellene szervezni a pécsieknek, hiszen annak idején a sörmajálison, vagy a Széchenyi téren zajló koncerteken is tömegek voltak. A pécsi éjszakai életbe új színt és életet kell vinni, hiszen Pécs egyik nagy előnye a sokszínűség a megannyi évszázadok óta itt élő nemzetiségek és kultúra okán. Régóta szükség lenne – és ígéret is volt már rá az évek alatt -, hogy legyen egy igazi városi strandunk. Többet kellene foglalkoznunk az állatvédelemmel is, hiszen rengeteg háziállata van a pécsieknek. 

Kiteljesedett vagy leépült az önkormányzatiság 2010 óta Magyarországon? Mire számít, mekkora mozgástere lehet önkormányzati vezetőként?

– Egyértelműen leépülőben van az önkormányzatiság. Rengeteg hatáskört és intézményt vettek el tőlük. A legjobb példa a Klebelsberg központok létrehozása, amivel az iskolák kikerültek az önkormányzatok irányítása alól, néhol több, néhol kevesebb sikerrel, de az biztos, hogy az önkormányzatok mozgástere ezzel csorbult a legtöbbet. Nagyon sok befizetett adót is elvettek, ami már központi költségvetést bővíti. Alapvetően önkormányzati vezetőként felelős vagyok a várost érintő beruházásokért, valamint minden olyan döntésért, ami a pécsiek életét befolyásolja. 

Milyennek látja az esélyeit a június 9-ei választáson? 

– Abszolút pozitívan állok hozzá, bármilyen eredménye is lesz az indulásomnak. Úgy érzem, hogy életkoromhoz képest korán, a választások dátumához képest pedig későn álltam neki. Mindenki kicsiben kezdi, aztán évek kitartó munkájával lehet sikert elérni. Különösen akkor ha nincs mögötte párt vagy bármilyen más “egyesületi” támogatás. Még sokat kell dolgoznom ahhoz, hogy látványos eredményeket érjek el. Kevesebb esélyem van, mint a fideszes Csizmadia Péternek, vagy a baloldali összefogásban regnáló Péterffy Attilának. Nekik a támogatóik is sokkal többen vannak, a szervezeti és infrastrukturális erőforrásaikról nem is beszélve. De ez abszolút nem veszi el a kedvemet. Mind az idősebb, mind a fiatalabb generációtól is pozitív visszajelzéseket kaptam. Főleg a bátorságom miatt, hogy el mertem indulni. Szerettem volna megmutatni mindenkinek, hogy bátorsággal, elszántsággal és kitartással bármilyen célt el lehet érni. Kis esélyt látok arra, hogy győzzek, viszont nagy esélyt látok arra, hogy bekerüljek a köztudatba, ami nálam felér egy győzelemmel. Később pedig sokkal nagyobb támogatói bázist tudok kiépíteni. Hiszek abban, hogy a pécsieknek alapvetően elegük van mind a jobboldali, mind a baloldali tömbből és elfáradtak abban, hogy egymással harcoljanak.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő