Egy üresen álló, hajdani bányászlakást újítanak fel építészhallgatók a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) Lakni kell! projektjének keretében, így biztosítanak békés otthont egy egyedülálló anyának és lányának.
A vakolat leverésével, a csempék leszedésével, valamint az ingatlan környezetének rendbetételével kezdődött meg nemrég a munka Pécsbányán, az egyik önkormányzati lakásnál. A Lakni kell! projekt március végén kapta meg hivatalosan is az engedélyt, hogy a hallgatók tervei alapján, önkéntes közösségi munkában felújítsák a 150 éves házat. Ebbe az irányba a kezdőlépéseket tehát már meg is tették, az első munkafolyamatokban a PTE B2 Szakkollégium diákjainak a győri Winkler Gábor Mérnöki Szakkollégium tagjai is segítettek.
Ahogy dr. Dányi Tibor Zoltán, a PTE MIK Épületszerkezetek és Energiadesign Tanszékének adjunktusa, a projekt vezetője a PécsTV érdeklődésére elmondta, a csapat ezek után a következő feladatra koncentrál, a tető felújítására. Egy szakértő cég már felajánlotta a segítségét a kivitelezésben, de előtte még szükségük van megfelelő – 18×38 centiméteres hódfarkú – cserépre. A tetőfelújítás után is lesz munka bőven, a házat újra kell vakolni, hőszigetelni, és valamennyi nyílászárót kicserélni. Az már a tervezés során is fontos szempont volt, hogy a lakás később is fenntartható maradjon, megfizethető rezsiköltségek mellett nyújtson megfelelő komfortot az ott lakóknak.
A Lakni kell! a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának 2016 óta élő kezdeményezése. A Szolidáris Építészet Kutatócsoport tagjai azért hozták létre, hogy a diákok és a városlakók figyelmét is felhívják egy olyan fontos társadalmi problémára, mint a lakhatási válság. Nem ez az első, hogy rászorulóknak segítenek otthonhoz jutni. Ahogy arról lapunk is beszámolt, 2023-ban szintén önkéntes munkában, adományokból összegyűjtött újrafelhasználható alapanyagokból szinte zéró költségvetéssel építettek átmeneti lakhatásra alkalmas kis házat egy nehéz sorsú párnak.
Kiemelt képünk forrása: Facebook / Lakni kell