Mobiltelefonjaink gyártásához olyan ásványok szükségesek, melyek kitermelése súlyos környezetvédelmi veszélyekkel jár. Ilyen a koltánbányászat is, ami Afrika szívében gorilla-populációk élőhelyét dúlja fel. A fémek újrahasznosítása viszont enyhítheti a károkat. A Pécsi Tudományegyetem (PTE) csatlakozott a nemzetközi kampányhoz, melynek keretében eddig közel 3000, már feleslegessé vált eszközt gyűjtöttek össze. Most újra kérik: a természet védelmében, adjuk le nem használt telefonjainkat!
Az egyetem közleménye szerint a „Passzold vissza Tesó!” program és kampány, amelyet öt évvel ezelőtt a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet közösen meghirdetett, egyre népszerűbb.
A tavaszi kampányt a PTE Zöld Egyetem Programja a napokban indította újra, 24 kijelölt gyűjtőponttal,
május 22-ig tart az akció.
Emellett, a tavalyi két kampány sikerén felbuzdulva, ahol közel 3000 darab, összesen 340,5 kilogrammnyi mobiltelefont sikerült visszagyűjteni, 3 megyére kiterjedő iskolai fordulót is meghirdetnek. A legtöbb mobiltelefont összeadó osztályok díjazásban részesülnek.
Az együttműködő szervezetek célja a kampánnyal, hogy minél több adatmentes, már nem
használható
mobilkészüléket, GPS-t vagy táblagépet, és ezekhez használt töltőket
vegyenek át adományként, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot és segítve ezáltal a kongói főemlősök élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét. Az eszközökből a feldolgozás során kinyert fémeket újrahasznosítják.
A gyűjtőpontok listája ezen a linken érhető el.