A magyar pálinkaivó nemzet. Úgy tűnik azonban, hogy már csak volt. Az üzletekben ugyanis nem ezt, hanem inkább az irreálisan olcsó söröket és az aromás szeszes italokat vásárolják.
Igen elhibázott lépés volt a jövedéki adóemelés, mert emiatt fogy sokkal több az olcsó, aromásított szeszes italokból – mondják az egyik oldalon. A másik oldalon viszont úgy vélik, a magyarok többsége igénytelen, nem érdekli, hogy mit iszik, csak minél előbb hasson. Szerintük ez az oka, hogy a minőségi – és drágább – alkoholokból egyre kevesebb fogy.
Mivel a kormány 2011-ben két lépcsőben is emelte a jövedéki adót, ezért előbb 5, illetve 50, majd még 15 százalékkal nőttek az alkoholtartalmú italok közterhei. A gyártók ezért az alacsonyabb alkoholtartalmú italok készítésére álltak át, vagy magasabb nívójú termékeket kezdtek el gyártani. A magas ár azonban inkább a gagyi szeszek felé terelte az embereket, ami azt eredményezte, hogy a kiskereskedelemben tavalyelőttig piacvezető pálinka kiszorult az első helyről az égetett alkoholos italok között.
A Nielsen felmérései szerint már a vodka és a gyomorkeserű is beelőzött, de a boltokban nőtt a whisky és a gin forgalma is.
– A tavalyi esztendő valóban messze átlagon aluli volt – mondja Kozma Erzsébet, az egyik pellérdi szeszfőzde üzemeltetője. – De ki kell emelni, hogy 2012 a gyümölcstermés szempontjából volt meglehetősen gyenge, ezért sikerült olyan rosszul.
Nemcsak a rossz minőségű égetett szeszből fogy egyre több, hanem a gyanúsan olcsó sörökből is. Még mindig szeretjük ugyanis a folyékony kenyeret, amiből évente átlagosan 63 litert iszik a magyar.
A Magyar Sörgyártók Szövetsége szerint azonban komoly probléma, hogy az irreálisan olcsó, alacsony alkoholtartalmú, import söröket isszák elsősorban itthon. A Pécsi Sörfőzde is egyetért ezzel.
– Főként a válság óta jellemző, hogy egyre több külföldről behozott, rossz minőségű sört isznak Magyarországon, aminek részben az adónövekedések okozta magasabb ár lehet az oka – állítja Thomas Traser cégvezető. Az egész iparág számára növekvő gondot jelent a verseny az import italokkal, hiszen ennyiért rendesen leadózott sört nem lehet forgalmazni.
A szakember szerint ezek a kereskedő cégek sokszor csak hónapokig működnek, majd jókora, be nem fizetett jövedékiadó-tartozással megszűnnek. Arra a kérdésre, miszerint elképzelhetők-e elbocsátások a kereslet visszaesése miatt, azt válaszolta, hogy amennyiben nem lesz fellendülés a piacon, egyáltalán nem zárható ki a leépítés.
[frame]
Rákot és rohamokat okoznak az olcsó piák
Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen minőségi alkoholt iszunk, de a legjobb az lenne, ha nem innánk egyáltalán töményet – mondta lapunknak Bázingné Rodek Eszter vezető dietetikus. A tömény szesz mindegyik fajtája igen erősen károsítja a szervezetet, és nagy a hozzászokás veszélye is, ezért egyértelműen károsak. Az olcsó, kommersz italok pedig olyan aromaanyagokat és színezékeket is tartalmaznak, melyeknek allergizáló és daganatkeltő hatásuk van.
Amit viszont mértékkel, de nyugodtan lehet az inni, az a jó bor.
[/frame]