A Zsolnay Kulturális Negyedben évente több százezer látogató fordul meg, ezért már csak a nagy számok törvénye alapján is történt néhány érdekes, aranyos és vicces eset az elmúlt években.
A ZSÖK ügyfélkapcsolati munkatársai meséltek a tapasztalataikról.
– A leggyakoribb látogatói kérdés az, hogy mit érdemes itt megnézni. Ilyenkor igyekszünk az adott látogató számára legérdekesebb látnivalókat ajánlani – mesélik.
Persze sokan érkeznek úgy is, hogy már van valamennyi előzetes információjuk a kiállításokról, ám ezek a félreolvasások miatt olykor megmosolyogtatóan pontatlanok. Ilyen volt például, amikor a Zsolnay Aranykora – Gyugyi-gyűjteményről úgy hitték, hogy a kiállítás neve Zsolnay Aranykorona és ezért koronákra számítottak. Ugyancsak ennek a kiállításnak a neve miatt volt, aki azt gondolta, hogy arany tárgyakat fog látni. Legendás tévesztés a Család- és Gyártörténeti kiállítás helyett keresett Család- és Vártörténeti kiállítás, amikor a Planetárium helyett Panoptikumot kerestek vagy a Mauzóleum helyett Múzeumot.
Sokaknak kihívást jelent a Gyugyi-gyűjtemény kifejezés, és persze gyakran megkérdezik azt is, hogy miért ez a kiállítás neve. Miután ezt megtudják, szívesen hallanak dr. Gyugyi László műgyűjtőről, de ugyancsak kíváncsiak szoktak lenni a Zsolnay leszármazottakra és a gyárra is.
Az egyik legérdekesebb történet szintén ehhez a tárlathoz kapcsolódik. Dr. Gyugyi László nagyon szereti és tiszteli Klein Ármin munkáit. Az köztudott volt, hogy egy sorozathoz 12 tányért tervezett a Zsolnay-gyár egyik legtehetségesebb művésze, amiből Gyugyi Lászlónak 10 darab volt meg. Ezeket ki is helyezték a tárlat relikviái közé és mellé tették a hiányzó két tányér vázlatrajzát. Egy napon egy nagymama az unokájával sétált a kiállításon, amikor látva a rajzot, rájöttek, hogy ez a tányér bizony megvan nekik otthon. Így meglett a 11. darab és már csak egy hiányzik a teljes sorozatból.
(x)