Számtalan cikk és tanulmány született már arról, hogy az energiaitalok milyen károsak, főleg akkor, ha mértéktelenül, üdítő helyett fogyasztjuk azokat. Az ellen „kampány” megtette a hatását: az édesítőszerrel készült változatok már évek óta jelen vannak a piacon, de újabban szembetalálkozhatunk kifejezetten egészségesnek, vagy bionak nevezett élénkítőkkel is.
Kérdés, hogy utóbbiak valóban jobbak, kevésbé károsak mint hagyományos társaik? A válasz nemleges. Bármennyire is szeretünk hinni a reklámoknak, és a hívogató csomagolásnak, az energiaital energiaital marad bárhogy is nevezik el. Vagyis mindössze pár óra plusz energiát adnak, majd még intenzívebb kimerültséget idéznek elő.
Na jó, de bio?
Manapság trendi minden, amit bionak hívunk, de érdemes mindig alaposan átgondolni, hogy milyen terméket címkéztek fel ezzel a felirattal.
– Attól, hogy az energiaitalban található alapanyagok ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak hatásmechnaizmusuk nem változik. Nagymértékben megemelik a vérnyomást és a pulzusszámot, serkentik a központi idegrendszert, emellett szívdobogásérzést, de szívritmuszavart is előidézhetnek. Megterhelik a májat és a vesét, vízhajtó hatásuk miatt pedig kiszáradást okozhatnak – magyarázza Vági Zsolt pécsi táplálkozáskutató, a Nemzetközi Táplálkozáskutató Intézet szakembere.
A sima cukor bio nádcukorral való helyettesítése nem számít jelentős különbségnek. A nagy mennyiségű koffein, guarana kivonat, sőt sokszor a taurin is ugyanúgy benne van ezekben az italokban – teszi hozzá a szakember.
[note note_color=”#ff9466″]
Guarana mag – Brazíliában és Venezuelában termő mag, olyan stimuláns, melynek a kávénál is magasabb a koffeintartalma.
Taurin – Természetes aminosav, amelyet az emberi test is termel, segít szabályozni a normális szívritmust, az izom-összehúzódásokat, nagy mennyiségben azonban veszélyes.[/note]
Az egészséges energiaital
Bármennyire furcsán hangzik ilyen hívószavakkal is reklámoznak élénkítő italokat manapság. Ám alapjaiban ezekről is ugyanaz mondható el. Egészen egyszerűen felesleges, tápanyag nélküli energiát jelentenek a szervezetnek.
– Ha már mindenképpen energiaitalt akarunk inni, akkor arra érdemes figyelni, hogy ne tartalmazzon mesterséges aromákat és színezékeket. Ezeket egyes egészségesnek, vagy bionak kikiáltott termékekben lecserélik például céklalére, vagy almasűrítményre – így a táplálkozáskutató.
Emellett pozitív, ha a mesterséges anyagokat természetes, növényi összetevőkre cserélik. Például ginsengre, ginko bilobára vagy az úgynevezett yerba mate-ra (Dél-Amerikában népszerű, levele és szára teaként fogyasztható, stressz és fáradtság ellen ajánlják).
A vitaminokkal dúsított energiaitaloknak sem érdemes bedőlnünk. A legtöbb üdítőben B-vitaminok vannak, amik ugyan kis mértékben hozzájárulnak a vitaminszükségletünk kielégítéséhez, maga az ital viszont növeli a vitaminok ürülését és elhasználódását, tehát nagyjából ugyanott tartunk – hangsúlyozza a szakember.
És ha diétás?
Szinte minden márkának létezik édesítőszerrel készült változata, ám a szakember szerint ezen italok esetében pedig az a kérdés merül fel, hogyha light verziót iszunk, akkor valójában minek is fogyasztunk élénkítő italt?
– Számomra az energiaital azt jelenti, hogy hasznos energiát és tápanyagokat viszünk a szervezetbe koncentrált formában, mint például a sportolóknak készült sportitalok és gélek. Ám ha még cukor sincs benne, vagyis null kalóriás, akkor mégis miért isszuk? Ilyen erővel egy csésze kávéval vagy egy jó adag zöld teával is operálhatnánk – mondja Vági Zsolt.
A legnagyobb gond a mennyiség
Ha eltekintünk az energiaitalok típusától – vagyis hogy bio, egészséges vagy diétás – akkor azt lehet mondani, hogy a legnagyobb probléma nem az alkalmankénti fogyasztással, hanem a rendszerességgel van. Főként a fiatal korosztályokra jellemző, hogy ásványvíz vagy üdítő helyett literszámra isszák az élénkítő italokat. Ráadásul a hagyományos kis dobozos energiaital mellett ma már literes, sőt másfél literes energiabombákat is lehet találni a boltok polcain, ezekben sokszor annyi koffein van, mint négy csésze kávéban. Mindez nagyon veszélyes, mert akinek például veleszületett szívrendellenessége van egyetlen doboznyi energiaital olyan ritmuszavart generálhat, ami végzetes is lehet.
[note note_color=”#6b6f99″ text_color=”#ffffff”]
Egy amerikai tanulmány szerint fiatalok esetében fél liter energiaital elfogyasztása két órán belül nyolc százalékkal növelte a vérnyomást, míg a pulzus is 5-7-tel emelkedett percenként.[/note]