Október 8-án, kedden tartotta rendes ülését a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriuma. Az ülésen napirenden kívül Bódis József elnök bejelentette, hogy lemond posztjáról – a kuratórium a döntést tudomásul vette.
A hazai egyetemek alapítványi kiszervzéséről 2021-en hozott törvényt a magyar kormány, a PTE akkor került a Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány(UQA) alá. Az alapítvány kuratóriumi elnökének akkor Bódis Józsefet, a pécsi egyetem korábbi rektorát választották meg, ő vezette a szervezetet az utóbbi három évben – derült ki a PTE mai közleményéből.
Bódis lemondásának indoklását azzal kezdte, büszke rá, hogy a modellváltás után része lehetett a működé átalakulásának.
– Az addigi vagyonkezelőkből tulajdonossá, vagyonossá váltak az alapítványi egyetemek, ami utólag is hatalmas mérföldkőnek mondható – fogalmazott Bódis. – Visszatekintve erre a három esztendőre, már levonhatjuk a konzekvenciákat. Eljutottunk odáig, hogy mostanra valamennyi előírt indikátort teljesíteni tudja a Pécsi Tudományegyetem, vagyis a mérhető, objektív adatok tekintetében mindenképp előrelépett az egyetem.
A leköszönő kuratóriumi elnök arra is kitért, hogy bár az egyetem finanszírozása a duplájára emelkedett, és a közelmúltban egy „korrektnek modható” bérrendezés is történt az intézménynél, mégis akad hiányérzete.
– A válasz abban keresendő, amivel mégsem lehetek maximálisan elégedett. Ez pedig a piacosodás, a piaci területre való kilépése az egyetemnek, a nagyobb vállalkozószellem, pontosabban mindezeknek a hiánya – mondta el Bódis. – Ebben véleményem szerint még bőven lenne fejlődési perspektíva, és úgy érzem, azzal tudok most a legtöbbet segíteni az általam nagyra becsült és szeretett egyetememnek, ha egyet hátralépek, és átadom az elnöki pozíciót valaki olyannak, aki jártas ezen a területen, van már a piaci területen szerzett tapasztalata, és aki ezt a tapasztalatát, lobbierejét a PTE javára tudná és szeretné fordítani.
Az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriuma a következő 30 napban tehát új elnököt jelöl és választ majd a testület élére – zárult az egyetem közleménye.
Bár Bódis lemondásakor erre nem tért ki, az egyetemi kuratóriumok tagjaira vonatkozó törtvénymódosítás várható a közeljövőben. Minden bizonnyal új, szigorú összeférhetetlenségi szabályokat vezetnek be, amelyek a PTE fenntartója kapcsán is személyi kérdéseket vethetnek fel. Ha 24.hu kirábbi információja igaznak bizonyul – amelyről EBBEN A CIKKÜNKBEN számoltunk be –, Bódisnak valószínűleg egyébként is távoznia kellett volna a kuratóriumi elnöki posztjáról, mivel 2021-es kinevezésekor még az akkori Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára volt.