-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátLemúr lamúr: te láttad már Kicsi Sanyát a Pécsi Állatkertben?

Lemúr lamúr: te láttad már Kicsi Sanyát a Pécsi Állatkertben?

A tavalyi év során két fiatal példánnyal gazdagodott a Pécsi Állatkert gyűrűsfarkú makijainak csapata: Mazsola és Tádé a Veszprémi Állatkertből érkezett Pécsre. Nem ők azonban az egyedüli új jövevények a csapatban, hiszen tavaly, év végén egy csere is történt a gyűrűsfarkú makik állományában.

A makik csapatának legújabb tagja, Kicsi Sanya (becenevén Kis Sanyesz) a Nyíregyházi Állatparkban született 2017. március 18-án, és innen költözött a pécsi zooba 2018. október 30-án. Az állatkerti makik csapata számban nem változott, Kis Sanyeszért cserébe a Pécsi Állatkert egyik korábbi lakója, Fiatalúr költözött Nyíregyházára.

A gyűrűsfarkú maki, vagy más néven katta (Lemur catta) az emlősök osztályába, a főemlősök rendjébe és a makifélék (Lemuridae) családjába tartozó faj.

A gyűrűsfarkú maki Madagaszkár lakója. Fennmaradását a vadászat és élőhelyeinek elvesztése veszélyezteti. Az európai állatkertek sokáig az Európai Törzskönyvi Program (ESB) keretein belül összehangoltan tartották és tenyésztették a fajt. A tavalyi év azonban jelentős változást hozott az európai makik életében, hiszen az eddig ESB keretein belül tartott fajokat (köztük a gyűrűsfarkú makit is) átsorolták a magasabb szintű fajmegmentő programba, az Európai Fajmegmentő Tenyészprogramba (EEP). A program sikeréhez elengedhetetlen, hogy egyes állatkertek ne csak szaporodó csapatokat tartsanak, hanem egynemű hímcsapatok tartására vállalkozzanak: ilyen, csupa hímekből álló csapat él a Pécsi Állatkertben is. A hímcsapatok tagjai tökéletesen alkalmasak bemutatásra, és szükség esetén tenyésztésbe is vonhatók: mint ahogy jelen esetben is történt, hiszen Fiatalúr vérfrissítési célból költözött Nyíregyházára.

Kis Sanyesz hamar belopta magát a gondozók és a látogatók szívébe, olyannyira, hogy időközben örökbe is fogadták! Bár október 30-án érkezett meg, a nagyközönség egy ideig nem láthatta, mivel az első hónapban kötelező karanténidejét töltötte. Ezt követően kerülhetett sor az összeszoktatási folyamat elkezdésére, mely napjainkban is tart. Az eddigi tapasztalatok alapján a makit pozitívan fogadta a csapat, így immár a látogatók is találkozhatnak Kis Sanyesszal.

A téli időszakban a gyűrűsfarkú makik viszonylag kevés időt töltenek a külső kifutón, ezért ha itt nem lehet látni őket, érdemes az állatokat a belső férőhelyükön keresni, ahová üvegen keresztül tekinthetnek be látogatók. Az állatkert tervei szerint tavasztól, amikor a jó idő beköszöntével újra megnyitják a makik besétálós kifutóját, látogatóik már együtt láthatják a teljes, 7 gyűrűsfarkú makiból és egy barna makiból álló csapatot.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő