Friss felmérés alapján az EU-tagországok között a harmadik legalacsonyabb bérrel rendelkeznek a magyar munkavállalók – közölte a Napi.hu.
Az Európai Unióban tavaly átlagosan 22,9 eurót kerestek óránként az alkalmazottak, ehhez képest Magyarországon csupán 9,1 euró, míg Dániában 41 euró vagyis 15 ezer forint, Németországban pedig 30,3 euró – 11.300 forint volt az átlagbér.
A dánok egy nyolcórás műszak után naponta 123 ezer forintot keresnek, a magyarok ezzel szemben 27 ezeret.
A magyar munkavállalók az uniós átlagbér csupán 40 százalékát vitték tehát haza a hónap végén – írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzése alapján a Napi.hu.
Kiderült az is, hogy az osztrákok órabére a magyarokénak a háromszorosa, de az olaszoké és a szlovéneké is több mint a kétszerese az itthoni munkavállalók fizetésének.
Az adatsor alapján az EU-tagországok között a harmadik legalacsonyabb bérrel rendelkeznek a magyar munkavállalók.
Íme a környező országokban lévő órabérek:
- Romániában 9 eurót,
- Horvátországban 10,4 eurót,
- Ausztriában 28,6 eurót,
- Olaszországban 21,2 eurót,
- Lengyelországban 10,3 eurót,
- Szlovákiában 11,4 eurót,
- Csehország 12,5 eurót,
- Szlovéniában 19,8 euró.
A lap szerint Magyarország helyzete egy év alatt nem változott, de a KISH hozzáteszi, „a nominális munkajövedelmi adatok összehasonlításánál figyelembe kell venni, hogy az egyes tagországok foglalkoztatási, ágazati struktúrája, valamint az árszínvonal is jelentősen különbözik, emellett a munkához köthető tételek adókulcsai is eltérnek”.
Bár tavaly 17,4 százalékkal nőttek a hazai bérek, az árfolyamváltozások miatt az euróban mért átlag emelkedése jelentősen elmaradt ettől, és csak 5,8 százalékos emelkedés látszik.
A lap azt is megemlíti, míg a forintban mért bérnövekedésben a rangsor első helyén áll Magyarország, az euróban mért munkajövedelem-változást tekintve a rangsor közepén vagyunk.