Július 24-én kezdődik az év minden bizonnyal legnagyobb szabású pécsi eseménye, Európa egyik legnagyobb kórusfesztiválja, az EUROPA CANTAT. 27 évvel ezelőtt, 1988-ban egyszer már nagy sikerrel rendezték meg a baranyai megyeszékhelyen a fesztivált, akkor több ezren vendégeskedtek Pécsen a világ minden tájáról. Idén is sok látogatóra számítanak, ráadásul több száz önkéntesre is szükség van a rendezvény zökkenőmentes lebonyolítása érdekében.
Pécsen sem mindegy, hogy mennyire telítettek a szálláshelyek egy-egy nagyobb programsorozat ideje alatt, hát még akkor, amikor Európa egyik legnagyobb kórusfesztiválját rendezik meg. Pécsen is rengeteg helyen várják a vendégeket, hiszen a kollégiumokban, hotelekben, kisebb panziókban elvileg van bőven kapacitás a résztvevők fogadására.
Móczár Gábor, a Pécs Cantat ügyvezető igazgatója szerint a máig több mint harminc országból közel 2800 ember fizette ki a regisztrációs díjat, tehát már most nagyobb a jelentkezők létszáma, mint 1988-ban volt a résztvevőké.
– Több olyan kórus jelezte részvételét, amelyeknek még nem áll módjukban fizetni pillanatnyilag, például pályázati forrásból megvalósuló ideutazásuk miatt. Számításaink szerint átlépjük a háromezres határt, és egyéni részvevőkkel is kalkulálunk.
Ami a szálláshelyeket illeti, úgy tűnik, hogy ezzel nem lesz probléma.
– Egy munkatársunk csak a szálláskoordinációval foglalkozik – emelte ki a fesztivál szervezője. – Ez azt jelenti, hogy előszerződéseink vannak a pécsi szálláshelyek tulajdonosaival, de kollégiumi férőhelyeket is kötöttünk le, hogy minden résztvevő szállását biztosítsuk. Mi elsősorban inkább a pécsi szálláshelyekre koncentrálunk, hotelekre, panziókra és kollégiumokra, semmint vidéki lehetőségekre.
Az árak széles skálán mozognak, a résztvevők országait GDP-jük tekintetében három kategóriába sorolták. A 27 év alattiak mindent fél áron kapnak, így a fiatal generáció tagjai a legszegényebb országokból 10–15 eurót, a leggazdagabb régiókból érkezők 30–40 eurót fizetnek naponta egy személyre, a magyar fiataloknak – ez a pozitív diszkrimináció – napi 10 euróba kerül az ittlét.
[box title=”Több száz önkéntest is várnak”]Az önkéntesek sem maradnak fedél nélkül, számukra is biztosított és elérhetők a szálláshelyek, de fogadócsaládoknál is megszállhatnak. – Számunkra óriási segítség, hogy a Baranya Megyei Önkéntes Centrum ezt a területet magas színvonalon és jó kapcsolati tőkével viszi, együttműködve a szűk értelemben vett szervezőcsapattal, és szálláshely nélkül nem maradnak résztvevők – mondta Móczár Gábor.[/box]